Щодо заповнення причини коригування у графі 2 РК

 

Насамперед зазначимо, що документами, які визначають вимоги до складання розрахунків коригування до податкових накладних (далі – РК) та їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), є Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. N 2755-VI (далі – ПКУ), Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом МФУ від 31.12.2015 р. N 1307 (далі – Порядок N 1307), та Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 р. N 1246 (далі – Порядок N 1246).

РК складається у випадках зміни суми компенсації вартості товарів чи послуг, а також в разі необхідності виправлення помилок, допущених при складанні податкових накладних (п. 192.1 ПКУ, п. 21 Порядку N 1307). Однією з таких причин може бути зміна ціни на товари.

Форма РК містить графу 2, в якій зазначається причина складання РК.

Зауважимо, що перелік обов’язкових реквізитів податкової накладної визначений у п. 201.1 ПКУ, яка не містить такого реквізиту як “причина коригування”. В ст. 192 ПКУ, яка передбачає складання РК, жодних додаткових обов’язкових реквізитів не передбачено.

Зазначене дозволяє дійти висновку, що такий реквізит РК як “причина коригування” не є обов’язковим реквізитом.

У п. 21 Порядку N 1307 зазначено, що порядок складання РК та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних.

Положеннями Порядку N 1307 не передбачено також спеціальних вимог до заповнення графи 2 РК “Причина коригування”.

Звернемо увагу, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх перевірка щодо дотримання вимог, установлених п. 192.1 ПКУ та наявності помилок під час заповнення обов’язкових реквізитів відповідно до п. 201.1 ПКУ (п. 12 Порядку N 1246).

Разом з тим, причина коригування не є обов’язковим реквізитом, а будь-який зміст цієї графи, який свідчить про зміну суми компенсації, відповідатиме вимогам п. 192.1 ПКУ. Чинне законодавство не обмежує платника ПДВ у формулюваннях, які він може зазначати у цій графі РК.

Тому відмова в реєстрації РК в ЄРПН через формулювання “зміна ціни” у графі 2 РК є неправомірною.

Щодо фактичного заповнення в цій графі формулювання “зміна номенклатури” зазначимо таке.

Відповідно до абз. “е” п. 201.1 ПКУ, опис (номенклатура) товарів/послуг є одним з обов’язкових реквізитів податкової накладної.

Номенклатура товарів/послуг продавця зазначається у графі 2 податкової накладної.
З цього випливає, що формулювання “зміна номенклатури” доцільно було б використовувати при зміні саме в номенклатурі (графі 2 податкової накладної).

При цьому, оскільки причиною такого заповнення стають додаткові обмеження програмного забезпечення ДФСУ, в якому здійснюється реєстрація в ЄРПН, то слід також зазначити, що наведення у графі причини коригування “зміна номенклатури” не заважає відображенню покупцю податкового кредиту з ПДВ.

Пояснюється це загальним призначенням РК, який складається з метою приведення обов’язкових реквізитів податкової накладної до правильних даних з урахуванням будь-яких змін у домовленостях між сторонами (змін у номенклатурі, ціні, кількості тощо).

Таким чином, вважаємо, що заповнення причини коригування в РК словами “зміна номенклатури” у випадках фактичної зміни ціни та/або кількості жодним чином не впливає на право покупця щодо врахування податкової накладної у складі податкового кредиту з ПДВ.

Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

Опубліковано:
Довідково-правова система «ДІНАЙ»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.

Related posts

Щодо обмеження операційного дня для цілей реєстрації податкових накладних

12.04.2018 р. ДПС «ДІНАЙ»

Щодо обмеження операційного дня для цілей реєстрації податкових накладних

24.03.2018 року набрала чинності постанова КМУ від 21.02.2018 р. N 204, якою внесено зміни до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових...

Read More

Код УКТ ЗЕД як новий реквізит касового чека

12.04.2018 р. ДПС «ДІНАЙ»

Код УКТ ЗЕД як новий реквізит касового чека

Чи повинен касовий чек РРО містити код згідно з УКТ ЗЕД щодо будь-яких готівкових розрахунків або це стосується лише окремих товарів...

Read More

Щодо отримання квитанцій з відмовами у реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних

12.04.2018 р. ІПС «ЛІГА:ЗАКОН»

Щодо отримання квитанцій з відмовами у реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних

Документами, які визначають вимоги до складання розрахунків коригування до податкових накладних (далі – РК) та...

Read More