Звітність з ПДВ при отриманні послуг від нерезидента, місце постачання яких знаходиться за межами України

Чи відображає резидент – платник ПДВ у декларації з ПДВ послуги, які отримано від нерезидента, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПКУ визначають за межами митної території України, а також чи потрібно щодо таких послуг складати податкові накладні?

Насамперед зазначимо, що відповідно до п. 180.2 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ) особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету в разі постачання послуг нерезидентами, якщо місце постачання послуг розташоване на митній території України, є отримувач послуг. Місце постачання послуг визначають за правилами ст. 186 ПКУ.

Тобто зазначені положення ПКУ встановлюють відповідальну особу щодо послуг, отриманих від нерезидента, у разі якщо місце постачання таких послуг за правилами ст. 186 ПКУ визначають на території України.

Форму податкової декларації з податку на додану вартість затверджено наказом МФУ від 28.01.2016 р. № 21. Цим самим наказом затверджено Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість (далі – Порядок № 21).

Відображенню в декларації з ПДВ підлягають ті показники, які передбачено відповідними рядками та додатками до такої декларації.

Розділ I «Податкові зобов’язання» декларації з ПДВ містить рядок 6 «Послуги, отримані від нерезидента, місце постачання яких визначено на митній території України».

Також розділ II «Податковий кредит» декларації з ПДВ містить рядок 13 «Послуги, отримані від нерезидента, місце постачання яких знаходиться на митній території України».

Виходячи з назви цих рядків, у них відображають лише ті послуги від нерезидента, місцем постачання яких є територія України.

Зазначене підтверджують положення Порядку № 21:

«7) у рядку 6 вказуються обсяги послуг, отриманих від нерезидента на митній території України, а також коригування податкових зобов’язань, нарахованих за такими операціями» (пп. 7 п. 3 розд. V Порядку № 21);

«1) до розділу II «Податковий кредит» (рядки … 13 декларації) включаються обсяги … отриманих на митній території України від нерезидента послуг (рядок 13). У рядку 13 також відображаються коригування податкового кредиту за отриманими на митній території України від нерезидента послугами» (пп. 1 п. 4 розд. V Порядку № 21).

Отже, до декларації з ПДВ не включають послуги, отримані від нерезидента, місце постачання яких за правилами ст. 186 ПКУ знаходиться за межами території України.

Зазначимо, що роз’яснення ДФСУ з аналогічним висновком розміщено в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ЗІР.

Щодо складання податкової накладної звернемо увагу на таке.

Форму податкової накладної та Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом МФУ від 31.12.2015 р. № 1307.

Податкові накладні складають лише на ті операції, які оподатковують ПДВ (за ставками 20 %, 7 %, 0 %) або які звільнено від оподаткування ПДВ (п. 201.5 ПКУ, п. 17 Порядку № 1307). Крім того, форма податкової накладної не передбачає графи для відображення операцій із придбання послуг від нерезидента, які не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Відповідно на операції з придбання послуг від нерезидента, місце постачання яких за правилами ст. 186 ПКУ знаходиться за межами території України, платник ПДВ не складає податкові накладні.

 

Олег Коваль

Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»