Зменшення в декларації суми ПДВ при імпорті

import-tax

 

Щодо відображення в декларації з ПДВ зменшення суми ПДВ при імпорті на підставі аркуша коригування

 

Підприємство – платник ПДВ здійснює імпорт товару. Відповідно, була оформлена митна декларація, в якій була допущена помилка, що призвела до завищення суми ПДВ при імпорті. В наступному місяці було оформлено аркуш коригування, згідно з яким сума ПДВ зменшилась. Як це відобразити в декларації з ПДВ та в яких періодах?

 

Насамперед нагадаємо, що у разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату ПДВ (п. 201.12 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ)).

В періоді оформлення митної декларації щодо ввезеного товару платник ПДВ включає сплачену суму ПДВ при імпорті до складу податкового кредиту (п. 198.2 ПКУ).

Формою податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженою наказом МФУ від 28.01.2016 р. № 21, передбачено відображення податкового кредиту на підставі ввізної митної декларації у рядках 11.1 (за основною ставкою 20%) або 11.2 (за ставкою 7%).

У ст. 269 Митного кодексу України від 13.03.2012 р. № 4495-VI передбачено можливість внесення змін до митних декларацій.

Також у п. 37 Положення про митні декларації, затвердженого постановою КМУ від 21.05.2012 р. № 450, зазначається, що після завершення митного оформлення можуть вноситись зміни до митної декларації шляхом заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування за формою згідно з додатком 4 до цього Положення.

Передбачено, що аркуш коригування заповнюється та оформлюється митним органом, зокрема, у разі необхідності виправлення відомостей, пов’язаних з доплатою або поверненням митних платежів. Оформлений митним органом аркуш коригування є невід’ємною частиною відповідної митної декларації.

Порядок оформлення аркуша коригування затверджено наказом МФУ від 06.11.2012 р. № 1145 (далі – Порядок № 1145).

В п. 13 Порядку № 1145 передбачено, що до розділу III аркуша коригування вносяться фактичні відомості про доплату (повернення) митних платежів. При цьому в разі повернення митних платежів у колонці «Код виду платежу» зазначаються відповідні коди, у колонці «Сума» зазначається повернута сума відповідних митних платежів, у колонці «Дата» зазначається дата повернення коштів з Державного бюджету України, у колонці «Підстава» зазначається код підстави повернення сум митних платежів, а у колонці «Напрям руху коштів» зазначається код напряму руху коштів «2».

Формою декларації з ПДВ не передбачено окремого рядка для відображення коригування ПДВ, сплаченого при імпорті. Тому таке коригування з відповідним знаком (тобто зменшення) слід відображати у тих самих рядках 11.1 (за основною ставкою 20%) або 11.2 (за ставкою 7%) в періоді оформлення аркуша коригування.

Тобто коригувати відповідний рядок декларації з ПДВ за період, в якому була відображена сума ПДВ по митній декларації, не потрібно. Зменшення податкового кредиту з ПДВ у рядках 11.1 або 11.2 здійснюється в декларації з ПДВ за той період, в якому оформлено аркуш коригування.

Зазначене підтверджується також позицією органів ДФС, наведеною, зокрема, в індивідуальних податкових консультаціях від 12.03.2019 р. № 998/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 04.01.2019 р. № 66/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 11.10.2017 р. № 2196/ІПК/26-15-12-01-18, роз’ясненні з розділу 101.23 ресурсу ЗІР ДФСУ тощо.

Олег Коваль 

Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано:

Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»