Єдиний податок і нова ставка 2%: кого це стосується?

 

Законом України від 15.03.2022 р. № 2120-IX (далі – Закон № 2120) внесено зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі – ПКУ), які стосуються, в тому числі, єдиного податку. Метою цих змін є бажання влади підтримати бізнес, який здійснює діяльність або обмежений у здійсненні господарської діяльності в умовах військового стану в Україні.

Так, підрозділ 8 розділу ХХ ПКУ доповнено пунктом 9, яким установлюється, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV Податкового кодексу України застосовуються з урахуванням особливостей, встановлених у цьому пункті.

Для фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку першої та другої групи надано право не сплачувати єдиний податок з 01.04.2022 року і до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України (пп. 9.1 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ). В даному випадку все зрозуміло. Такі ФОП можуть залишатись на своїх 1-й або 2-й групах і не сплачувати єдиний податок.

Щодо групи 3-ї єдиного податку, то внесені зміни викликали деякі питання щодо правил її застосування. А саме, у пп. 9.2 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ зазначено, що платниками єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні особи – підприємці та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 10 мільярдів гривень. Перелік обмежень щодо застосування такої 3-ї групи викладені у пп. 9.3 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ.

Враховуючи формулювання цих норм у платників єдиного податку, які вже перебувають на 3-й групі єдиного податку за ставкою 5% або за ставкою 3% + ПДВ, виникли питання, чи не призводять ці норми до автоматичного переведення всіх платників на нові тимчасові умови?

Особливо гостро це питання постало саме у платників ПДВ, оскільки згідно з пп. 9.5 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДВ з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Відразу зазначимо, що цими нормами фактично створюється нова підгрупа в групі 3-й платників єдиного податку. Вона не відміняє можливості протягом воєнного стану застосовувати звичні загальні правила для групи 3-ї єдиного податку.

Саме тому для переходу на сплату єдиного податку 3-ї групи з цими особливостями передбачено подання заяви за формою, затвердженою наказом МФУ від 16.07.2019 р. № 308, в якій зазначається ставка податку у розмірі 2% (https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/577155.html).

Як роз’яснює ДПСУ, на офіційному вебпорталі ДПС http://cabinet.tax.gov.ua (Головна > Реєстри > Реєстр платників єдиного податку) реалізована можливість щодо перевірки належності суб’єкта господарювання до платників єдиного податку за ставкою 2% доходу.

Тобто автоматичного переведення платників єдиного податку групи 3-ї на нові умови не буде. Платниками єдиного податку 3-ї групи за ставкою 2% стануть лише ті платники, які подадуть заяву про перехід на застосування цієї ставки.

Якщо платники ПДВ вирішать перейти на застосування єдиного податку третьої групи за ставкою 2%, то на цей час їх ПДВ-реєстрація буде призупинена (https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/577182.html).

І на завершення зазначимо, що для ФОП – платників єдиного податку всіх груп положеннями п. 919 розділу VIII  Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI надано право з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе.

Олег Коваль 

Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано: Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»