Чи будь-які нафтопродукти вважаються пальним у розумінні ПКУ?

 

Визначення пального наведено в пп. 14.1.1411 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ), відповідно до якого пальне – це нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу.

В вищенаведеній нормі ПКУ дійсно виникає неоднозначність: або законодавець перераховує підакцизні товари, визначені у пп. 215.3.4 ПКУ, як частину товарів, які вважаються пальним, або резюмує, що пальним є саме ті товари, повний перелік яких за кодами УКТ ЗЕД визначений як підакцизні у згаданому підпункті.

При вирішенні цього питання, на нашу думку, слід виходити з контексту пп. 215.3.4 ПКУ, котрий саме й містить перелік з кодами товарів (продукції) згідно з УКТ ЗЕД, описом товарів (продукції) згідно з УКТ ЗЕД та відповідними ставками акцизного податку.

Тобто, на нашу думку, положення пп. 215.3.4 ПКУ конкретизують перелік товарів, які вважаються пальним.

Також зазначимо, що в індивідуальній податковій консультації ДПСУ від 13.09.2019 р. № 174/6/99-00-04-02-06-15/ІПК із зазначеного питання було зроблено такий висновок:

«Таким чином, пальним в розумінні пп. 14.1.1411 п. 14.1 ст. 14 Кодексу вважаються підакцизні товари, які зазначені у пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 цього Кодексу».

Отже, з урахуванням наявної позиції ДПСУ вважаємо, що пальним для цілей застосування норм ПКУ слід вважати виключно підакцизне пальне, перелік якого за кодами УКТ ЗЕД міститься у пп. 215.3.4 ПКУ.

На завершення зазначимо, що для цілей Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР термін «пальне» також вживається у значенні, наведеному в ПКУ (останній абзац ст. 1 цього Закону).

А тому для цілей дотримання вимог Закону № 481/95-ВР всі вищенаведені міркування щодо терміну «пальне» також є застосовними.

 

Олег Коваль 

Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано:

Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»