“Воєнні” строки реєстрації зведених податкових накладних

Які строки реєстрації зведених податкових накладних, які складаються у разі негосподарського використання товарів у період дії воєнного стану?

Нагадаємо, що відповідно до п. 198.5 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ), платник ПДВ зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема, в операціях, що не є господарською діяльністю платника ПДВ.

Граничні строки реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних визначені у п. 201.10 ПКУ. Зокрема, для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними п. 198.5 та п. 199.1 ПКУ, реєстрацію необхідно здійснити протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені.

Разом з тим, Законом України від 12.01.2023 р. № 2876-IX перехідні норми ПКУ були доповнені спеціальними нормами щодо періоду воєнного стану. Відповідно до нового п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ:

«Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, …, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

• для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, – до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

• для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, – до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

• для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача – платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, – протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем)».

Як можна побачити, цією перехідною нормою збільшені загальні строки реєстрації для податкових накладних та розрахунків коригування до них, що складаються при постачанні товарів.

Разом з тим, для зведених податкових накладних та розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними п. 198.5 та п. 199.1 ПКУ, новою нормою спеціальні строки не встановлені. Тому у деяких платників виникають питання, якою саме нормою їм слід користуватись.

Але, оскільки в перехідній нормі не встановлені інші строки реєстрації для зведених податкових накладних та розрахунків коригування до них, складених за операціями, визначеними п. 198.5 та п. 199.1 ПКУ, то строки їх реєстрації в період воєнного стану залишаються без змін і за правилами у п. 201.10 ПКУ становлять 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені.

Зазначене підтверджується в інформаційному роз’ясненні від 08.02.2023 р., розміщеному на сайті ДПСУ, в якому зазначено:

«Строки реєстрації в ЄРПН зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 ПКУ, та розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, встановлені пунктом 201.10 статті 201 ПКУ, не змінено.

Такі податкові накладні / розрахунки коригування підлягають реєстрації в ЄРПН протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені».

З урахуванням цього, строки реєстрації зведених податкових накладних, які складаються у випадку негосподарського використання товарів за правилами п. 198.5 ПКУ, протягом періоду воєнного стану становлять 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені.

Олег Коваль 

Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано: Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»