Щодо відновлення Кабміном податкових перевірок

 

Порядок проведення податкових перевірок регулюється главою 8 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ), а також розділом ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Одним з таких перехідних положень є пункт 522 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, яким встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18.03.2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім:

 • документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків;
 • документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 ПКУ;
 • фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині:
 • обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
 • цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;
 • обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
 • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 ПКУ.

Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18.03.2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.

Станом на сьогодні продовжується встановлений карантин відповідно до постанови КМУ від 09.12.2020 р. № 1236, а з урахування змін, внесених постановою КМУ від 17.02.2021 р. № 104, його строк продовжено до 30.04.2021 року.

Тобто наразі норми ПКУ не передбачають проведення інших перевірок, ніж зазначені вище у п. 522 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.

Водночас КМУ було прийнято постанову «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» від 03.02.2021 р. № 89, положеннями якої передбачено скорочення строку дії обмежень, встановлених пунктом 522 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення таких видів перевірок юридичних осіб:

 • тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті до 18.03.2020 р. та не були завершеними;
 • документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням вимог пункту 77.4 ПКУ;
 • документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.1 та/або 78.1.4 ПКУ, суб’єктів господарювання реального сектору економіки, які сформували податковий кредит за рахунок оформлення ризикових операцій з придбання товарів/послуг (із переліку ризикових платників податків, визначених у межах роботи Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування оприлюднених у засобах масової інформації фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, які призвели до значних втрат дохідної частини Державного бюджету України, утвореної відповідно до Постанови Верховної Ради України від 24.04.2020 р. № 568-IX);
 • документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;
 • документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.12, 78.1.14, 78.1.15, 78.1.16 ПКУ.

Згідно з абзацом 1 цієї постанови, вона прийнята на підставі пункту 4 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 17.09.2020 р. № 909-IX (далі – Закон № 909), якою передбачено таке:

«У період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надати право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи».

На нашу думку, положення зазначеного Закону № 909 не надають КМУ повноважень щодо відновлення проведення податкових перевірок.

Якби законодавець мав намір надати такі повноваження КМУ, то він би вніс зміни безпосередньо до норм ПКУ, оскільки відповідно до п. 2.1 ПКУ, зміна положень ПКУ може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу.

Таким чином, на нашу думку, КМУ прийняв постанову від 03.02.2021 р. № 89  всупереч нормам ПКУ. В разі застосування податковим органом цієї постанови з метою здійснення перевірок, платники податків можуть поставити під сумнів її правомірність, а також результати її проведення в період мораторію.

На завершення нагадаємо, що на сьогодні діє також мораторій на проведення перевірок щодо ЄСВ (п. 912 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI).

 

Олег Коваль 

Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано: Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»