Умови неподання звітності єдинником-юрособою

 

Чи потрібно юридичній особі на третій групі єдиного податку подавати звітність (декларацію) з єдиного податку, якщо протягом звітного кварталу не було отримано доходів?

 

В діяльності компанії можуть бути періоди, протягом яких вона не отримує доходи. Наприклад, зареєструвавши нову компанію як платника єдиного податку третьої групи, власник може не отримати доходів у звітному періоді. Або ж господарська діяльність юридичної особи може бути тимчасово призупинена.

У зазначених випадках платників цікавить, чи потрібно їм подавати декларацію з єдиного податку. Розглянемо зазначене запитання щодо його регулювання нормами Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ).

Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи визначено календарний квартал  (п. 294.1 ст. 294 Кодексу). При цьому податкова декларація платника єдиного податку третьої групи складається наростаючим підсумком (п. 296.7 ПКУ).

Відповідно до п. 49.2 ПКУ, платник податків зобов’язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Така вимога застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

З положень наведеного п. 49.2 ПКУ випливає, що подання декларації з єдиного податку для третьої групи є обов’язковим в тому разі, якщо протягом звітного періоду виникає об’єкт оподаткування (доходи) або наявні інші показники, які є обов’язковими для декларування.

Форма податкової декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичної особи) затверджена наказом МФУ від 19.06.2015 № 578, яка складається з чотирьох розділів:

  • І «Загальні відомості»;
  • II «Дохід, що підлягає оподаткуванню»;
  • III «Розрахунок податкових зобов’язань з єдиного податку»;
  • IV «Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок».

Фактично з показників діяльності компанії, які відображаються у декларації, є отримані доходи та розрахунок суми єдиного податку з них.

Вищенаведене дозволяє дійти таких висновків.

Якщо у юридичної особи на третій групі єдиного податку протягом звітного періоду, наприклад, першого кварталу, відсутні доходи, що підлягають оподаткуванню єдиним податком, у неї не виникає обов’язку подавати податкову декларацію за цей звітний період.

Такий підхід підтримується ДПСУ (індивідуальні податкові консультації від 06.08.2021 р. № 2977/ІПК/99-00-18-04-03-06, від 10.09.2018 р. № 3914/6/99-99-12-02-03-15/ІПК, роз’яснення з ресурсу ЗІР ДПСУ).

Те ж саме стосується наступних звітних періодів: півріччя, трьох кварталів та року, які заповнюються наростаючим підсумком з початку року.

Водночас, якщо у компанії не було доходів у другому, третьому або четвертому кварталах, але були доходи у першому кварталі цього ж звітного року, то подання декларації наростаючим підсумком є обов’язковим.

Зазначене підтверджується також позицією ДПСУ (індивідуальні податкові консультації від 29.07.2021 р. № 2927/ІПК/99-00-18-04-03-06, від 15.08.2018 р. № 3540/6/99-99-12-02-03-15/ІПК, роз’яснення з ресурсу ЗІР ДПСУ).

Олег Коваль 

Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано: Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»