Покупець вже не є платником ПДВ: коригування зобов’язань

 

Яким чином постачальнику відкоригувати податкові зобов’язання з ПДВ, якщо на дату повернення передоплати покупець вже не є платником ПДВ?

 

Здійснюючи операції з контрагентами, постачальникам – платникам ПДВ доводиться постійно перевіряти їх статус, оскільки це необхідно для правильного складання податкових накладних та розрахунків коригування. Водночас, в окремих випадках це також впливає на розрахунок суми ПДВ.

З наведеного у запитанні випадку вбачається, що покупець на дату здійснення передоплати був платником ПДВ, але з певних причин не придбав товари на всю суму передоплати. А в подальшому його реєстрацію як платника ПДВ було анульовано.

Якщо такий покупець після анулювання його ПДВ-реєстрації вимагатиме повернення сум передоплати, то постачальнику слід враховувати, що це завдасть йому збитків у зв’язку з неможливістю відкоригувати нараховані за першою подією податкові зобов’язання з ПДВ.

Щоб пояснити причину цього, спочатку нагадаємо правила, встановлені у ст. 192 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ) для коригування податкових зобов’язань з ПДВ.

Відповідно до п. 192.1 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому передбачено, що розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача – платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Аналогічні вимоги щодо особи, яка повинна відправляти на реєстрацію розрахунок коригування, містяться у п. 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246 та у п. 25 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом МФУ від 31.12.2015 р. № 1307.

Положеннями пп. 192.1.1 ПКУ також встановлюється, що у разі коли внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку – постачальника, то постачальник зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок.  Разом з тим передбачена обов’язкова умова, що право на зменшення суми податкових зобов’язань у постачальника виникає лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної.

З вищенаведених норм випливають такі висновки:

  1. При поверненні передоплати у постачальника є право на коригування податкових зобов’язань з ПДВ, але для цього повинен бути складений та зареєстрований в ЄРПН розрахунок коригування до податкової накладної;
  2. Оскільки податкова накладна за першою подією була складена на покупця, який був зареєстрований платником ПДВ, то розрахунок коригування на зменшення суми компенсації підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем.

Проте для реалізації цього заважає технічна проблема, оскільки на дату повернення передоплати покупець вже не є платником ПДВ. У зв’язку з цим програмне забезпечення ДПСУ не дасть йому можливість зареєструвати розрахунок коригування до податкової накладної.

Зазначене підтверджується у індивідуальній податковій консультації ДФСУ від 22.03.2019 р. № 1208/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, в якій зазначено:

«Таким чином, якщо після здійснення операції з постачання товарів/послуг покупець таких товарів/послуг втрачає статус платника ПДВ, то така особа автоматично втрачає право на реєстрацію в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, в тому числі розрахунків коригування до податкових накладних, складених постачальниками на зменшення сум компенсації, що підлягають реєстрації в ЄРПН покупцем, а тому відсутні підстави для коригування податкових зобов’язань постачальником, в тому числі, якщо покупці в результаті реорганізації були приєднанні до інших суб’єктів господарювання».

В чинній консультації з ресурсу ЗІР ДПСУ та індивідуальній податковій консультації ДПСУ від 16.10.2020 р. № 4292/ІПК/99-00-05-06-02-06 зазначається дещо інша причина відмови в реєстрації розрахунку коригування, але ті ж самі наслідки для постачальника: «відсутні підстави для складання розрахунку коригування на такого покупця та коригування податкових зобов’язань постачальником».

З урахуванням цього маємо констатувати, що нормами ПКУ не врегульовано питання, яким чином постачальнику (чи покупцю) зареєструвати розрахунок коригування при зменшенні суми компенсації, зокрема, при поверненні передоплати, у випадках коли покупець втратив статус платника ПДВ.

Внаслідок цього не виконуються вимоги пп. 192.1.1 ПКУ щодо виникнення права постачальника на зменшення суми податкових зобов’язань з ПДВ лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної. Нажаль, через такі неврегульовані ПКУ ситуації постачальник несе втрати у розмірі суми ПДВ.

Олег Коваль 

Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано: Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»