Податковий кредит і податкові накладні, складені до 03.12.2017 року

 

Чи можуть бути включені до податкового кредиту з ПДВ в поточній декларації податкові накладні постачальників, які складені до 03.12.2017 року?

 

Нагадаємо, що Законом України від 09.11.2017 року № 2198-VIII (набрав чинності 03.12.2017 року) було внесено зміни до п. 198.6 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ), якими передбачено збільшення строку включення до податкового кредиту сум ПДВ за податковими накладними з 365 до 1095 днів з дати їх складання.

При цьому зазначене стосується як податкових накладних, зареєстрованих постачальниками своєчасно, так і податкових накладних, зареєстрованих з порушенням встановленого п. 201.10 ПКУ строку.

Закон 2198-VIII не містить особливих положень, які стосувались би податкових накладних, складених до дати набрання цим законом чинності.

Водночас в контексті цього питання варто звернути увагу на роз’яснення, розміщене в категорії 101.13 ресурсу ЗІР ДФСУ, в якому зазначено таке:

«Частиною першою ст. 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, починаючи з 03.12.2017 суми ПДВ, зазначені у податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних (складених як до зазначеної дати, так і після неї), можуть бути віднесені до складу податкового кредиту:

  • у разі своєчасної реєстрації в ЄРПН – протягом 1095 календарних днів з дати складання таких податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних;
  • у разі несвоєчасної реєстрації в ЄРПН – протягом 1095 календарних днів з дати складання таких податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних, але не раніше дати такої реєстрації».

Зазначимо, що нова Державна податкова служба України підтверджує таку позицію, про це свідчить індивідуальна податкова консультація ДПСУ від 04.09.2019 р. № 21/6/99-00-07-03-02-15/ІПК, в якій міститься аналогічний висновок з цього питання.

З урахуванням позиції органів податкової служби вважаємо правомірним включення до декларації з ПДВ поточного періоду податкових накладних, складених до 03.12.2017 року, за умови що вони зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних в межах 1095 днів з дати їх складання.

 

Олег Коваль 

Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано:

Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»