Довгострокова оренда квартири у ФОП та турзбір

ФОП на єдиному податку планує здавати в оренду квартиру за довгостроковим договором оренди. Чи виникають у нього зобов’язання з туристичного збору?

Насамперед нагадаємо, що з 2021 року збільшено обсяги площ, які фізичні особи – підприємці можуть надавати в оренду в межах спрощеної системи оподаткування (єдиного податку).

Так, чинними положеннями пп. 291.5.3 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ) передбачено, що фізичні особи – підприємці на єдиному податку можуть надавати в оренду:

  • земельні ділянки, загальна площа яких не перевищує 0,2 гектара;
  • житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких не перевищує 400 квадратних метрів;
  • нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких не перевищує 900 квадратних метрів.

Щодо туристичного збору зазначимо таке.

Згідно з пп. 268.2.1 ПКУ, платниками туристичного збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають на територію адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, про встановлення туристичного збору, та тимчасово розміщуються у місцях проживання (ночівлі), визначених пп. 268.5.1 ПКУ.

Базою справляння туристичного збору є загальна кількість діб тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі) (пп. 268.4.1 ПКУ).

Відповідно до абз. «а» пп. 268.5.2 ПКУ, податковими агентами можуть бути, зокрема, фізичні особи – підприємці, які надають послуги з тимчасового розміщення осіб у місцях проживання (ночівлі).

З усіх цих норм слід звернути увагу на те, що туристичний збір справляється за надання послуг з тимчасового розміщення.

Водночас, відповідно до п. 4 Порядку надання послуг з тимчасового розміщення (проживання), затвердженого постановою КМУ від 15.03.2006 р. № 297, до послуг з тимчасового розміщення (проживання) не належать:

  • розміщення юридичною особою своїх працівників у засобі розміщення, що йому належить;
  • розміщення осіб, з якими укладається договір про наймання житла на строк, що перевищує один місяць (для курортів строк визначається місцевими органами виконавчої влади);
  • розміщення осіб, які навчаються у навчальному закладі, у засобі розміщення, що належить цьому закладу;
  • безоплатне розміщення фізичною особою членів своєї сім’ї або інших осіб.

Як можна побачити, в разі укладання договору про наймання житла на строк, що перевищує один місяць, таке розміщення не буде належати до тимчасового.

Відповідно, якщо договір оренди квартири укладається на строк більше одного місяця, то в такому разі туристичний збір не справляється.

Такий висновок підтверджується також індивідуальними податковими консультаціями ДПСУ від 04.01.2021р. № 15/ІПК/99-00-04-03-03-06 та ГУ ДФС у Тернопільській області від 12.03.2019 р. № 1003/ІПК/19-00-12-02-27.

 

Олег Коваль 

Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано: Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»