Акцизні накладні на власне споживання: лише одна на місяць?

акциз

Платник акцизного податку використовує певний обсяг пального для власного споживання. Чи можливо протягом місяця складати декілька зведених акцизних накладних на власне споживання та в які строки вони мають реєструватись?

Використання платником акцизного податку пального для власного споживання відноситься до операцій з реалізації пального (пп. 14.1.212 Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ).

Відповідно до п. 231.3 ПКУ, не пізніше останнього дня звітного місяця може бути складена зведена акцизна накладна за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та окремо за кожним акцизним складом / акцизним складом пересувним на загальний обсяг пального, використаного для власного споживання чи промислової переробки протягом звітного місяця.

Акцизні накладні на пальне, використане для власного споживання, складаються в одному примірнику.

Нагадаємо, що для зведеної акцизної накладної у її верхній лівій частині у призначеному для цього рядку робиться відповідна відмітка «Х». У верхній лівій частині акцизної накладної також зазначається код операцій для складання акцизної накладної в одному примірнику. Для пального, використаного для власного споживання, передбачено код «1» (п. 4 розділу ІІ Порядку заповнення акцизної накладної …, затвердженого наказом МФУ від 27.11.2020 р. № 729).

Для вищезгаданих зведених акцизних накладних у п. 231.6 ПКУ передбачено строк реєстрації – не пізніше 15 календарних днів з дня їх складання.

Тобто платнику акцизного податку надано право складати зведені акцизні накладні не пізніше останнього дня звітного місяця. Таке формулювання дозволяє говорити, що їх можна складати і раніше (частіше), а не лише в останній день місяця.

В такому разі, якщо після складання зведеної акцизної накладної на власне споживання відбувається подальше споживання пального протягом поточного місяця, то платник акцизного податку має скласти додаткові зведені акцизні накладні. Головне, що до таких зведених акцизних накладних, складених протягом місяця, має бути включено весь обсяг пального, використаного для власного споживання.

Приємно відзначити, що право платника акцизного податку протягом місяця складати декілька зведених акцизних накладних на пальне, використане для власного споживання, підтверджується також в індивідуальних податкових консультаціях ДПСУ від 18.10.2023 р. № 3646/ІПК/99-00-09-04-03-06 та від 16.10.2023 р. № 3588/ІПК/99-00-09-04-03-06, в яких зазначено:

«Кодекс не позбавляє платника податку права складати зведену акцизну накладну на обсяги пального, реалізованого для власного споживання протягом меншого періоду.

Отже, у разі використання Товариством пального для власного споживання, воно має право складати зведені акцизні накладні на обсяги пального, реалізованого для власного споживання протягом меншого періоду, ніж місяць. Такі зведені накладні можуть бути зареєстровані в будь-який день з дня їх складання, але не пізніше 15 днів з дня складання».

Олег Коваль 

Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано: Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»