Оподаткування ПДВ міжнародних автоперевезень

(1 На цій даті наполягають Держмитслужба (лист від 22.07.2009 р. № 11/8-10.15/6988-ЕП),

Мін'юст (лист від 19.08.2009 р. № 10778-0-33-09-34),

ДПАУ (лист від 21.08.2009 р. № 8225/6/16-1515; 18135/7/16-1517)). 

У статті 1 Закону про ПДВ з'явилися нові терміни, які стосуються безпосередньо надання послуг з міжнародних перевезень, а саме: 

«1.19. Послуга з міжнародного перевезення – послуга з перевезення пасажирів, їхнього багажу, вантажів та міжнародних відправлень будь-яким транспортним засобом, якщо таке перевезення здійснюється територією двох чи більше країн і при цьому пункт відправлення або пункт призначення, або той і той знаходяться на території України. При цьому з метою оподаткування резидентський статус сторін договору про такі перевезення не береться до уваги. 

1.20. Послуга з міжнародного перевезення пасажирів та їхнього багажу автомобільним транспортом – транспортні послуги платника цього податку з перевезення пасажирів та їхнього багажу за винагороду або безоплатно, якщо до такого договору про перевезення застосовуються норми Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення пасажирів і багажу від 1 березня 1973 року. 

1.21. Послуга з міжнародного перевезення вантажів автомобільним транспортом – транспортні послуги платника цього податку з перевезення вантажів транспортними засобами за винагороду, якщо зазначені в договорі місце прийняття вантажу для перевезення і місце, передбачене для його доставки, знаходяться у різних країнах, з яких одна є Україною, та до такого договору про перевезення застосовуються норми Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів від 19 травня 1956 року». 

Також у новій редакції викладено пп. 3.1.1 Закону про ПДВ. У зазначеній нормі уточнено, що операції з поставки послуг з міжнародних перевезень пасажирів, багажу та вантажів автомобільним транспортом, а також міжнародних відправлень будь-яким видом транспорту на відрізку від пункту їх відправлення (прийняття для перевезення) на митній території України до пункту їх митного оформлення, а також від пункту їх митного оформлення до пункту призначення (доставки) на митній території України теж оподатковуються ПДВ. 

Основні ж зміни, внесені до Закону про ПДВ, стосуються порядку оподаткування операцій з надання послуг з міжнародного перевезення пасажирів, багажу та вантажів автомобільним транспортом в тій частині, що здійснюється на митній території України від пункту митного оформлення до кордону. Їх суть полягає в тому, що автоперевізникам повернули право застосовувати до зазначених операцій нульову ставку податку. Для інших перевізників ставки податку залишились незмінними: 20 % – на території України, 0 % – за її межами. 

Нагадаємо, починаючи з 31.03.2005 р. у зв'язку з внесенням змін Законом України «Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік” та деяких інших законодавчих актів України» від 25.03.2005 р. № 2505-IV до Закону про ПДВ операції з надання послуг з міжнародного перевезення пасажирів, багажу та вантажів, у тому числі автомобільним транспортом, оподатковувались за ставкою 20 %. В той час як надання таких послуг за межами митної території України відповідно до пп. 6.2.4 Закону про ПДВ оподатковувались за нульовою ставкою. У зв'язку з цим автоперевізники були змушені ділити вартість перевезення на дві частини: вартість перевезення на митній території України і вартість перевезення за межами митної території України. Тобто мало місце збільшення вартості міжнародних автоперевезень на суму «внутрішнього» ПДВ, що негативно впливало на загальний обсяг таких перевезень. 

Підпункт 6.2.4 Закону про ПДВ також викладено в новій редакції. Відповідно до змін операції з поставки послуг з міжнародного перевезення пасажирів, їхнього багажу та вантажів автомобільним транспортом, а також поставки міжнародних відправлень будь-яким видом транспорту на відрізку від пункту (місця) їх митного оформлення до пункту призначення (доставки) за межами державного кордону України, між пунктами, які знаходяться за межами державного кордону України, а також від пункту їх відправлення (прийняття для перевезення) за межами державного кордону України до пункту (місця) їх митного оформлення на території України оподатковуються за нульовою ставкою. 

Таким чином, починаючи з 1 вересня 2009 р. операції з надання послуг з міжнародного перевезення пасажирів, багажу та вантажів автомобільним транспортом як на території України (від пункту митного оформлення до кордону), так і за її межами оподатковуються за нульовою ставкою. 

Якщо поставка послуг з міжнародного перевезення пасажирів, їхнього багажу, вантажів чи з міжнародних відправлень здійснюється у вигляді продажу квитків, інших проїзних документів, укладення брокерських, агентських, комісійних чи інших договорів (рахунків) з посередниками або довіреними особами, то оподаткуванню за ставкою 20 %, як і раніше, підлягає лише винагорода цих осіб (абз. 3 пп. 6.2.4 Закону про ПДВ). 

Розглядаючи зміни в оподаткуванні міжнародних автоперевезень, не можна не згадати й про транзитні перевезення, оскільки п. 5.15 Закону про ПДВ, яким надавались пільги перевізникам, також було уточнено: від оподаткування звільняються операції з поставки послуг з перевезення пасажирів, їхнього багажу, вантажів та міжнародних відправлень під митним режимом транзиту територією України згідно з положеннями гл. 33 Митного кодексу України від 11.07.2002 р. № 92-IV.

Нагадаємо, згідно зі ст. 200 гл. 33 Митного кодексу транзит – це митний режим, відповідно до якого товари і транспортні засоби переміщуються під митним контролем між двома митними органами або в межах зони діяльності одного митного органу без будь-якого використання таких товарів і транспортних засобів на митній території України. Умови переміщення товарів у режимі транзиту визначені ст. 201 гл. 33 Митного кодексу. 

Разом з тим, транзит товарів (вантажів) може супроводжуватись, наприклад, послугами з навантаження, розвантаження або перевантаження. Такі послуги відповідно до ст. 1 Закону України «Про транзит вантажів» від 20.10.99 р. № 1172-XIV є невід'ємною частиною транзиту. Це випливає з визначення поняття «транзитні послуги (роботи)», під якими розуміють безпосередньо пов'язану з транзитом вантажів підприємницьку діяльність учасників транзиту, що здійснюється у межах договорів (контрактів) перевезення, транспортного експедирування, доручення, агентських угод тощо. Такі послуги звільняються від оподаткування ПДВ.2

(2 Це підтверджує ДПАУ в листі від 31.07.2009 р. № 9177/5/16-1517; 16397/7/16-1517.) 

 

Олександр Киришун,

Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

 

Опубліковано 16.09.2009р.:

Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.