Зведена податкова накладна на послуги від нерезидента

 

За загальним правилом, датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ за операціями з постачання послуг нерезидентами, місцем надання яких є митна територія України, є дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату послуг або дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезидентом, – залежно від того, яка з подій відбулася раніше (п. 187.8 ПКУ).

Відповідно до п. 201.4 ПКУ податкова накладна складається в день виникнення податкових зобов’язань продавця. При цьому платники ПДВ у разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:

• покупцям – платникам ПДВ – можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом такого місяця;

• покупцям – особам, не зареєстрованим платниками ПДВ, – можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер, протягом такого місяця.

Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.

Особливості оподаткування послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, визначаються у ст. 208 ПКУ. Зокрема, відповідно до п. 208.2 ПКУ отримувач послуг – платник ПДВ у порядку, визначеному ст. 201 ПКУ, складає податкову накладну із зазначенням суми нарахованого ним податку, яка є підставою для віднесення сум податку до податкового кредиту. Така податкова накладна підлягає обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Тобто положеннями п. 208.2 ПКУ встановлено, що податкова накладна щодо отриманих послуг від нерезидента складається в загальному порядку, встановленому ст. 201 ПКУ.

Як видно з наведених норм п. 201.4 ПКУ, постачання послуг кілька разів протягом місяця одному покупцю вважається ритмічним. В такому разі платникам ПДВ, які складають податкові накладні, надано можливість складати зведену податкову накладну.

З урахуванням цього, вважаємо, що в разі отримання кілька разів протягом місяця послуг від постачальника-нерезидента, платник ПДВ – отримувач послуг, місцем постачання яких є територія України, може скористатись правом на складання зведеної податкової накладної.

 

Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

Опубліковано:
Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»

 

*******

 

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.