Реєстрація в ЄРПН податкової накладної, виписаної з помилкою в даті її складання і можливі наслідки

 

Насамперед нагадаємо, що дата виписування податкової накладної належить до обов’язкових реквізитів податкової накладної (п. 201.1 ПКУ). 

Податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов’язань з ПДВ продавця (п. 201.4 ПКУ).

Відповідно до п. 201.10 ПКУ, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання.

Порушення платниками ПДВ граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних тягнуть за собою накладення штрафу в розмірах, встановлених у ст. 1201 ПКУ:

– 10% від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

– 20% від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

– 30% від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

– 40% від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

– 50% від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – в разі відсутності з вини платника ПДВ реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 180 календарних днів з дати їх складання.

При цьому штраф у розмірі 10% від суми ПДВ, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, в разі порушення терміну реєстрації податкових накладних/розрахунках коригування в ЄРПН до 15 днів не застосовується у період з 1 січня по 30 червня 2015 року включно (п. 35 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, лист ДФСУ від 19.01.2015 р. N 1403/7/99-99-19-03-01-17).

Помилкове заповнення дати податкової накладної попереднім місяцем та її реєстрація в ЄРПН фактично означає, що строк між датою складання і датою реєстрації в ЄРПН збільшується. 

Вищенаведеними нормами передбачається відповідальність за порушення строку реєстрації податкової накладної у вигляді штрафу незалежно від причин, у зв’язку з якими було порушено цей строк. ПКУ не містить виключень з цього правила для помилково складених податкових накладних чи помилково виписаних датою попередніх періодів тощо. 

Наступне виписування розрахунку коригування із зазначенням причини – виправлення помилки – не змінює факту порушення строку реєстрації такої помилкової податкової накладної (не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання, зазначеною у податковій накладній). 

Крім того у п. 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом МФУ від 22.09.2014 р. N 957, зазначено, що не допускається виправлення даних податкової накладної щодо дати її складання та її порядкового номера.

З урахуванням цього маємо констатувати, що за наявності порушення строку реєстрації податкової накладної велика ймовірність застосування податковим органом штрафу, передбаченого у ст. 1201 ПКУ (з урахуванням п. 35 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ). При цьому контролювати такі порушення податковий орган може в автоматичному режимі, оскільки вся інформація є в ЄРПН. 

Окремо зазначимо, що у податкового органу може виникнути бажання побачити суму ПДВ з помилкової накладної у складі податкових зобов’язань періоду, відповідного даті виписки податкової накладної. 

Якщо таке питання виникне, то, на нашу думку, слід орієнтуватись на положення п. 200.1 ПКУ, згідно з якими сума ПДВ, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ (крім окремих випадків) є дата першої події: дата отримання попередньої оплати або дата постачання товарів/послуг (п. 187.1 ПКУ). 

Оскільки податкові зобов’язання в попередньому періоді (датою якого помилково виписана податкова накладна) не виникли, то, вважаємо, що підприємству не потрібно подавати уточнюючий розрахунок з ПДВ за такий попередній період. 

Додатковим підтвердженням відсутності виникнення податкових зобов’язань щодо цієї податкової накладної буде і реєстрація контрагентом розрахунку коригування до неї, де в графі 2 “причина коригування” буде зазначено виправлення помилки (згідно з абз. 2 п. 192.1 ПКУ). 

На завершення зазначимо, що платникам ПДВ при складанні податкових накладних слід бути дедалі уважнішими, оскільки податкове законодавство за допущені помилки передбачає застосування штрафних санкцій. 

Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

Опубліковано:
Довідково-правова система «ДІНАЙ»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.