Відпускні за серпень 2014 року і військовий збір

 

В одній з попередніх публікацій ми вже зупинялись на питанні визначення бази оподаткування військовим збором. В цьому матеріалі зупинимося на порядку обкладення військовим збором суми оплати за час щорічних відпусток працівників, що припадають на серпень 2014 року. 

Причиною виникнення питань є побоювання бухгалтерів, що податковий орган буде донараховувати суми військового збору за періоди відпустки з 03.08.2014 р. незалежно від того, коли суми відпускних було виплачено працівнику. Тим більше, що офіційні роз’яснення з цього питання на дату підготовки матеріалу автору не відомі. Вважаємо, що при вирішенні питання слід виходити з наступного. 

Право працівників на щорічну відпустку передбачено ст. 45 Конституції України, Кодексом законів про працю України та Законом України “Про відпустки” від 15.11.1996 р. N 504/96-ВР (далі – Закон N 504/96). 

Згідно ст. 21 Закону N 504/96 заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку. 

Для того, щоб її виплатити спочатку необхідно розрахувати суму відпускних відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 р. N 100, тобто нарахувати таку суму працівнику відповідно до зробленого розрахунку.

З цього можна зробити висновок, що заробітна плата за час відпустки нараховується наперед відповідно до зробленого розрахунку і виплачується, як було зазначено, не пізніше ніж за три дні до початку відпустки. 

З 03.08.2014 р. введено справляння військового збору. Якщо виплата відпускних за серпень здійснена 3 серпня або пізніше, то з такої суми необхідно утримати військовий збір.

Якщо виплата відпускних здійснена до 03.08.2014 р., то і оподатковуватись вона повинна за правилами, які діяли на дату нарахування і виплати, тобто, без військового збору. 

Законом N 1621, яким введено військовий збір, не передбачено здійснення перерахунку за нарахованими доходами працівникам до набрання чинності цим Законом в залежності від того, за який період їх було нараховано. 

Додатковим аргументом є також положення ст. 58 Конституції України, якими передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Таким чином, оскільки до 03.08.2014 р. на дату виплати працівнику відпускних за серпень у підприємства не було обов’язку з нарахування та утримання військового збору, а також те, що законодавством не передбачено здійснення перерахунку суми збору в залежності від того, за який період їх було нараховано, то, на нашу думку, нарахування військового збору з виплачених до 03.08.2014 р. відпускних не повинно бути.

Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

Опубліковано:
Довідково-правова система «ДІНАЙ»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.