Чи є право на відображення податкового кредиту з ПДВ за передоплатою до реєстрації платником ПДВ і отриманням послуг після такої реєстрації?

Податок на додану вартість нараховується за першою подією: або на дату надходження коштів від покупця/замовника, або на дату відвантаження товарів, а для послуг – на дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку (п. 187.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. N 2755-VI (далі – ПКУ)).

Та сама дата є датою відображення податкового кредиту з ПДВ у покупця/замовника (п. 198.2 ПКУ).

Станом на дату здійснення попередньої оплати підприємство-покупець не було платником ПДВ. Оскільки право на відображення податкового кредиту з ПДВ визначається на дату першої події (якою є здійснення передоплати за послуги), а не на дату заключної події (підписання Акту приймання послуг), то для відображення податкового кредиту з ПДВ необхідно, щоб покупець саме на дату першої події (передоплати) був зареєстрований платником ПДВ.

Реєстрація платником ПДВ пізнішою датою, ніж здійснення передоплати, означає що права на відображення податкового кредиту з ПДВ у підприємства-покупця не виникає.

Відповідно до пп. 139.1.6 ПКУ, для платників податку на прибуток, які не зареєстровані як платники ПДВ, до складу витрат входять суми податку на додану вартість, сплаченого у складі ціни придбання товарів, робіт, послуг, вартість яких належить до витрат такого платника податку.

Оскільки в наведеному випадку на дату першої події (передоплати) покупець не був зареєстрований платником ПДВ, то відповідно до вищенаведеного пп. 139.1.6 ПКУ він має право включити суму ПДВ до відповідних витрат, до яких включається вартість отриманих послуг.

Адміністративні витрати за отриманими послугами відображаються в податковому обліку на дату оформлення Акту приймання послуг (п. 138.5, 138.10 ПКУ).

В бухгалтерському обліку відображення адміністративних витрат здійснюється в аналогічному порядку. А саме, такі витрати визнаються на дату оформлення Акту приймання послуг згідно з П(С)БО 16 "Витрати".

Таким чином, в наведеному у запитанні випадку, вся сума, сплачена постачальнику, включаючи ПДВ, буде відображена у складі адміністративних витрат як в податковому, так і в бухгалтерському обліку.

 

Олег Коваль,

Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

 

Опубліковано:

Довідково-правова система «ДІНАЙ»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.