ЄСВ у пенсіонерів-підприємців на єдиному податку

Згаданий у запитанні Закон України «Про внесення змін до статей 9 і 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»» від 18.09.2012 р. № 5292-VI (далі – Закон № 5292) набрав чинності 13.10.2012 р. 

Цим Законом внесено зміни, в тому числі, до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464), якими встановлено, що фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування (єдиний податок), сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ), нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. 

Водночас, слід враховувати, що зміни, внесені Законом № 5292, не торкнулись ч. 4 ст. 4 Закону № 2464, згідно з якою фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування (єдиний податок), звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками ЄСВ виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. 

Таким чином, набрання чинності Законом № 5292 жодним чином не вплинуло на справляння ЄСВ з приватних підприємців на спрощеній системі оподаткування (платників єдиного податку), які є пенсіонерами за віком або інвалідами. Такі особи можуть бути платниками ЄСВ виключно на добровільних умовах. 

Звертаємо також увагу, що законодавством передбачаються різні підстави призначення пенсій. Звільнення від сплати ЄСВ за себе стосується лише тих фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування (платників єдиного податку), якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. 

Тобто, якщо пенсія призначена на інших підставах, ніж зазначені вище, то такий підприємець повинен сплачувати ЄСВ за себе. На це звертає увагу ПФУ у листі від 28.02.2012 р. № 4691/03-20. 

 

Олег Коваль,

Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

 

Опубліковано:

Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.