Чи потрібно включати до декларації з ПДВ розрахунок коригування до податкової накладної, яка не включалась до податкового кредиту?

Об'єктом оподаткування є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України (пп. "а" п. 185.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. N 2755-VI (далі – ПКУ)). 

Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту згідно з п. 198.2 ПКУ вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

– або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; 

– або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

При цьому у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної (абз. 3 п. 198.6 ПКУ).

Якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань постачальника та податкового кредиту отримувача підлягають відповідному коригуванню (п. 192.1 ПКУ).

Форми податкової накладної та розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі – розрахунок коригування) затверджені наказом МФУ від 01.11.2011 р. N 1379. На розрахунку коригування передбачений підпис покупця біля слів "Розрахунок коригування від ______________ N ____ до податкової накладної від ____________ N ____ отримав і зобов'язуюся включити суми коригування до реєстру виданих та отриманих податкових накладних та сум податкового кредиту і податкового зобов'язання". 

Водночас слід враховувати, що зазначені у розрахунку коригування слова слід розуміти як такі що зобов’язують покупця включити суми такого розрахунку до реєстру і декларації з ПДВ лише в тому випадку, якщо сама податкова накладна була раніше включена ним до податкового кредиту. 

Це підтверджується абз. "б" пп. 192.1.1 ПКУ, згідно з яким якщо внаслідок перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку – постачальника, то отримувач зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в тому разі, якщо він зареєстрований як платник ПДВ на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Таким чином, нормами ПКУ передбачено коригування податкового кредиту на підставі розрахунку коригування лише в тому випадку, якщо отримувач товарів/послуг включив суму ПДВ за податковою накладною до податкового кредиту. Якщо податкова накладна не відображалась у складі податкового кредиту (не включалась до реєстру та декларації з ПДВ), то і розрахунок коригування до неї також не відображається. 

Додатково зазначимо, що у підприємства-отримувача товарів/послуг є також можливість включити і податкову накладну, виписану в червні 2012 року, і розрахунок коригування до неї, виписаний у липні 2012 року, до реєстру та декларації за липень 2012 року. В такому випадку порушення норм податкового законодавства також не буде, що підтверджується абз. 3 п. 198.6 ПКУ. Але, на нашу думку, таке включення у наведеному випадку є зайвим. 

 

Олег Коваль,

Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

 

Опубліковано:

Довідково-правова система «ДІНАЙ»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.