Податкова накладна від особи, яка ще не зареєстрована платником ПДВ

Із наведеного запитання слідує, що підприємство подало заяву про її добровільну реєстрацію як платника ПДВ, після чого було отримано від покупця попередню оплату за товари. Реєстрація підприємства платником ПДВ відбулась пізніше дати отримання попередньої оплати. 

Щодо нарахування ПДВ та виписування податкової накладної у наведеному випадку зазначимо наступне.

Саме платник ПДВ зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою особою та скріплену печаткою податкову накладну (п. 201.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ)). 

Право на нарахування ПДВ та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку (п. 201.8 ПКУ). 

У разі добровільної реєстрації особи як платника ПДВ реєстраційна заява подається до органу державної податкової служби не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на податковий кредит і виписку податкових накладних (п. 183.3 ПКУ). Такі особи у разі добровільної реєстрації можуть навести у заяві бажаний (запланований) день реєстрації як платника ПДВ, що відповідає даті початку податкового періоду (календарний місяць), з якого вони вважатимуться платниками ПДВ та матимуть право на виписку податкових накладних (п. 183.5 ПКУ).

У Свідоцтві про реєстрацію платника податку на додану вартість за формою № 2-ПДВ (додаток 2 до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом МФУ від 07.11.2011 р. № 1394 (далі – Положення № 1394)) зазначаються дата реєстрації платником ПДВ та дата початку дії Свідоцтва платника ПДВ. 

З урахуванням наведених вище норм зазначимо, що нарахування податкових зобов’язань з ПДВ при добровільній реєстрації правомірне лише з дня реєстрації підприємства як платника ПДВ (або дати початку дії Свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ), а не з дати подання заяви про добровільну реєстрацію. 

Отримання попередньої оплати в період до дня реєстрації не спричинює виникнення податкових зобов’язань з ПДВ у продавця. Вважаємо також що відвантаження товару після реєстрації платником ПДВ в рахунок попередньої оплати, отриманої до такої реєстрації, не збільшить податкові зобов’язання з ПДВ, оскільки ПДВ нараховується за першою подією (п. 187.1 ПКУ), а в цьому випадку відвантаження є другою (заключною) подією. 

Щодо обліку у покупця зазначимо наступне.

Згідно з п. 201.10 ПКУ податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для покупця на відображення сум ПДВ у складі податкового кредиту. 

З цього випливає, що навіть якщо продавець видасть податкову накладну в період до його реєстрації платником ПДВ (як зазначено у запитанні), то у покупця права на податковий кредит не виникне, оскільки продавець ще не мав права на нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та виписування податкової накладної. 

Підтверджується зроблений висновок також рішеннями Вищого адміністративного суду України (зокрема, постанова від 19.04.2012 р. № К-54411/09), в якій зазначається, що податкові накладні, складені особою без необхідного обсягу податкової правосуб'єктності (тобто особою, не зареєстрованою платником ПДВ в установленому порядку), не мають правового значення та не можуть бути підставою для формування даних податкового обліку у покупця. Хоча вищенаведена постанова прийнята щодо періоду дії Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР, з набранням чинності ПКУ вимоги законодавства в цій частині не змінились. 

На завершення нагадаємо, що дані щодо реєстрації постачальна платником ПДВ можна перевірити на сайті Державної податкової служби України (http://sts.gov.ua/reestr). Така інформація щодекади оновлюється згідно з п. 183.13 ПКУ та п. 2.8 Положення № 1394. 

 

Олег Коваль,

Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

 

Опубліковано:

Довідково-правова система «ДІНАЙ»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.