Розмір штрафу при відсутності декількох Z-звітів

Насамперед зазначимо, що згідно з п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. N 265/95-ВР (далі – Закон про РРО) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

При цьому, фіскальний звітний чек – документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті. Таким фіскальним звітним чеком є Z-звіт (п. 2 та п. 13 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою КМУ від 18.02.2002 р. N 199). 

Згідно з п. 4 ст. 17 Закону про РРО встановлено, що за порушення вимог цього Закону щодо невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (20х17=340 грн.). 

Як видно із запитання, на підприємстві в книзі обліку розрахункових операцій не вистачає кількох Z-звітів, які з невідомих причин були загублені, а тому виникає питання у якому розмірі підприємству загрожують штрафні санкції: саме 340 грн. або 340 грн., помножені на кількість відсутніх Z-звітів. 

Позиція податкового органу полягає в наступному (лист ДПАУ від 24.12.2009 р. N 13432/6/23-7015/1445): «у разі встановлення факту незабезпечення зберігання чотирьох фіскальних звітних чеків у книзі обліку розрахункових операцій до суб'єкта господарювання застосовується штрафна (фінансова) санкція на суму 1360 грн. (340,0 грн. х 4)». 

Тобто, податковий орган стверджує, що розмір штрафу становить 340 грн. в розрахунку на кожний відсутній Z-звіт. 

На нашу думку, позиція податкового органу достатньо суперечлива і неоднозначна. У п. 4 ст. 17 Закону про РРО не зазначено, що штраф у розмірі 340 грн. встановлено за кожний незбережений або нероздрукований Z-звіт. Вважаємо, що цією нормою встановлено штраф за факт порушення п. 9 ст. 3 Закону про РРО, тобто за факт порушення вимоги щодо виконання щоденного друку на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків (Z-звітів) або їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій. В такому разі незалежно від кількості незбережених (відсутніх) у книзі обліку розрахункових операцій Z-звітів штраф повинен застосовуватись у розмірі 340 грн.

Вагомим аргументом на користь підприємства у разі виникнення судового розгляду такого спору стане ухвала Вищого адміністративного суду України від 31.08.2011 р. N К-57940/09, в якій зазначається:

«За таких обставин, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, з яким погоджується суд касаційної інстанції, що пункт 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не передбачає застосування до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги) штрафних санкцій за порушення суб’єктами підприємницької діяльності вимог пункту 9 статті 3 цього Закону за кожен випадок невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку та про безпідставність застосування до ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій на суму 10540,00 грн. спірним рішенням». 

На завершення зазначимо, що доцільно уважно виконувати вимоги Закону про РРО щодо щоденного друку Z-звітів та їх збереження у книзі обліку розрахункових операцій, ніж потім доводити неправомірність застосування штрафних (фінансових) санкцій податковим органом, який нараховує їх у розмірі 340 грн. за кожний відсутній Z-звіт. 

 

Олег Коваль,

Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

 

Опубліковано:

Довідково-правова система «ДІНАЙ»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.