Податкова накладна, виписана за щоденними підсумками операцій

Для відповіді на поставлене питання слід проаналізувати положення Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ) та Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом ДПАУ від 21.12.2010 р. № 969 (далі – Порядок № 969). 

Згідно з п. 201.4 ПКУ та п. 6 Порядку № 969 податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Тобто вона повинна бути складена на повну суму розрахунків незалежно від того, чи є покупець платником ПДВ. 

Належність покупця до кола платників ПДВ лише зумовлює необхідність видати йому оригінал податкової накладної та при перевищенні певних сум ПДВ спочатку зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних. 

Якщо покупець не належить до кола платників ПДВ, то обидва примірники податкової накладної залишаються у продавця. 

У ст. 201 ПКУ немає згадки про податкову накладну, виписану за щоденними підсумками операцій. Її виписування передбачено п. 8.4 Порядку № 969, згідно з яким податкова накладна виписується за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була виписана на ці операції) у разі: 

– здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку); 

– виписки транспортних квитків, готельних рахунків або рахунків, які виставляються платнику податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, за винятком тих, у яких форма встановлена міжнародними стандартами; 

– надання платнику податку касових чеків, які містять суму поставлених товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (із визначенням фіскального та податкового номера постачальника). 

Саме через те, що покупців – звичайних фізичних осіб, які не є платниками ПДВ, може бути величезна кількість, Порядком № 969 передбачена можливість складання податкових накладних не на кожний окремий продаж, а однієї загальної податкової накладної на продані товари протягом дня за готівку. Тобто саме для зручності ДПАУ передбачила можливість виписування податкової накладної за щоденними підсумками операцій. 

При цьому в п. 8.4 Порядку № 969 є застереження, що податкова накладна за щоденними підсумками операцій виписується, якщо на ці операції не були виписані окремі податкові накладні. Таке застереження, на нашу думку, підкреслює не обов’язок виписування податкової накладної за щоденними підсумками операцій, а можливість вибору способу виписування податкової накладної при великій кількості продажів, зокрема, кінцевим споживачам за готівку. В будь-якому випадку обраний спосіб виписування податкових накладних не вплине на розмір податкових зобов’язань продавця. 

Складання окремої податкової накладної на кожний продаж фізичним особам спростить вирішення ситуацій, коли деякі фізичні особи повертаються на підприємство до закінчення поточного місяця і просять виписати податкові накладні на компанію, в якій працюють, оскільки для кожного касового чека сформована податкова накладна з окремим номером. Але при цьому значно збільшиться кількість податкових накладних. Тому питання щодо доцільності такого кроку слід вирішувати з урахуванням цього фактора. 

З метою вирішення згаданих у запитанні ситуацій більш практичним вбачається щоденне «резервування» номерів податкових накладних для певної кількості касових чеків. В перших числах наступного місяця незатребувані податкові накладні виписуються на такі касові чеки як на покупців, які не є платниками ПДВ. Вартість продажів за іншими касовими чеками увійде до податкових накладних, виписаних за щоденними підсумками операцій. Такий підхід, на нашу думку, також не суперечить вимогам ПКУ та Порядку № 969. 

На завершення зазначимо, що податкова накладна передбачає заповнення поля «Оригінал», у якому робиться відповідна помітка «Х» навпроти «залишається у продавця» та зазначається тип причини: 02 – в разі постачання неплатнику податку (якщо складати податкову накладну на окремий касовий чек) або 11 – в разі виписування податкової накладної за щоденними підсумками операцій (п. 8 Порядку № 969). 

 

Олег Коваль,

Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

 

Опубліковано:

Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.