Податковий кредит по касовому чеку на суму понад 200 грн.

Питання відображення ПДВ у складі податкового кредиту на підставі касового чека ми вже розглядали на прикладі придбання цінностей різними підзвітними особами в один день, кожна з яких купувала на суму, що не перевищує 200 грн. Тоді ми звертали увагу на те, що обмеження суми розрахунків у 200 грн. (загальна сума з ПДВ – 240 грн.) стосується всіх проведених протягом дня розрахунків, оформлених касовими чеками. 

Нещодавно вийшов новий лист ДПАУ від 22.04.2011 р. № 7680/6/16-1515-20, в якому податковий орган в ситуації з придбанням товарів на суму понад 200 грн. за одним касовим чеком дійшов такого висновку: 

«…платник податку має право на формування податкового кредиту на підставі касових чеків, які містять загальну суму отриманих товарів/послуг, що не перевищують 200 гривень за день (без ПДВ). 

Якщо платник податку отримав касовий чек, в якому загальна сума отриманих товарів/послуг перевищує 200 гривень, то відповідно такий платник податку не має права на підставі цього чека віднести до податкового кредиту ні всю суму ПДВ, сплачену при придбанні таких товарів/послуг, ні її частину». 

Розглянемо, чи можна, керуючись логікою ДПАУ, дійти висновку про те, що обмеження у 200 грн. за день стосується кожного окремого касового чека, а не загальної суми отриманих товарів/послуг, а також чи правомірна думка, наведена в цьому листі? 

Насамперед ще раз звернемось до пп. «б» п. 201.11 ПКУ: 

«Підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, також є:

<…>

б) касові чеки, які містять суму отриманих товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера та податкового номера постачальника). При цьому з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів/послуг не може перевищувати 200 гривень за день (без урахування податку)». 

З цієї норми випливає, що право на відображення податкового кредиту на підставі касового чека виникає за наявності певних реквізитів. Звісно, всі вони є в касовому чеку. Що стосується 200 гривень, то ПКУ встановив обмеження (так званий верхній поріг) щодо суми, яка може бути відображена у складі податкового кредиту (40 грн.). Сума, що перевищує цей розмір протягом дня, на підставі касового чека до податкового кредиту не може бути віднесена. Зазначене обмеження не залежить від того, оформлено розрахунки одним касовим чеком чи кількома. 

Порівнюючи зазначену норму ПКУ з цитатою із листа ДПАУ, можна побачити, що у листі ДПАУ дещо перекручено вимоги, встановлені пп. «б» п. 201.11 ПКУ. Тому, на нашу думку, висновок, зроблений у листі ДПАУ, не відповідає нормам ПКУ. Вважаємо, що у випадку коли за одним касовим чеком сума розрахунку перевищує 240 грн. (200 грн. без ПДВ + 40 грн. ПДВ), то це означає, що лише суму, яка не більша за 40 грн., можна включити до складу податкового кредиту на підставі касового чека без податкової накладної. 

Більше того, при підготовці цього листа ДПАУ вочевидь забула про норми ПКУ щодо правомірності дій платника податку у випадку можливості трактування норм ПКУ як на користь платника, так і на користь податкового органу (пп. 4.1.4 ПКУ). Рішення в таких випадках повинні прийматись на користь платника податків (п. 56.21 ПКУ). 

Щодо «можливості» відображення сум ПДВ у складі податкового кредиту на підставі кількох касових чеків, сума по кожному з яких менша за 200 грн., зазначимо, що у листі ДПАУ такого «дозволу» не надано. Більше того, як вже наголошувалось, від кількості касових чеків нічого не залежить, оскільки ПКУ обмежує розмір податкового кредиту верхньою межею у 40 грн. за всіма розрахунками протягом дня, які оформлені касовими чеками. 

Головний висновок з цього питання залишається незмінним: кожній підзвітній особі при придбанні товарів (послуг), за які вона розраховується готівкою, доцільно відразу вимагати податкову накладну незалежно від суми розрахунків. Це позбавить бухгалтера покупця необхідності стежити за сумою розрахунків на підставі касових чеків на кожен день. Якщо постачальник відмовиться видати податкову накладну, у підприємства є право подати заяву зі скаргою на такого постачальника за формою, наведеною у додатку 8 до податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженої наказом ДПАУ від 25.01.2011 р. № 41, яка буде підставою для включення повної суми ПДВ з касового чека до податкового кредиту незалежно від суми придбаних товарів. 

 

Олег Коваль,

Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

 

Опубліковано:

Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.