Виплата єдинником дивідендів засновникам-резидентам за минулі роки

 

Юрособа, яка перейшла на єдиний податок у середині 2017 року, ухвалила рішення про виплату дивідендів засновникам-резидентам за три минулі роки. За якими нормами оподатковувати такі дивіденди у 2018 році, адже в попередніх роках правила для різних систем оподаткування мали суттєві відмінності?

 

Часте перекроювання законодавства може збити з пантелику навіть досвідченого бухгалтера, який під час виплати дивідендів має врахувати оподаткування податком на прибуток у вигляді авансового внеску, податком на доходи фізичних осіб і, відповідно, військовим збором.

Відразу хотілося б заспокоїти, що вивчати історію змін оподаткування дивідендів за три роки (та ще й у розрізі різних систем оподаткування) зовсім не потрібно, адже платники податків мають застосовувати саме ті законодавчі правила, які діють на момент виникнення об’єкта оподаткування.

Отже, оскільки рішення про виплату дивідендів минулих років ухвалено в поточному році, їх нарахування в цьому самому році передбачає виникнення відповідного об’єкта оподаткування згідно з чинними правилами.

Зміна системи оподаткування на спрощену взагалі знімає питання авансового внеску з податку на прибуток  в описаній ситуації, адже з 1 січня 2018 р. набрала чинності нова редакція пп. 57.1 1.2 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ), яка передбачає, що обов’язок із нарахування та сплати авансового внеску з податку за визначеною п. 136.1 ст. 136 ПКУ ставкою покладено на будь-якого емітента корпоративних прав (крім платників єдиного податку), який є резидентом, незалежно від того, чи користується він пільгами зі сплати податку, передбаченими цим Кодексом, чи у вигляді застосування іншої ставки податку.  ст. 136 ПКУ ставки п

До речі, Державна фіскальна служба щодо цього питання висловила однозначну позицію в роз’ясненні з розділу 108.05 модуля БАЗА ПОДАТКОВИХ ЗНАНЬ:

“…платники єдиного податку (третьої та четвертої групи) не нараховують та не сплачують до бюджету авансові внески з податку на прибуток при виплаті з 01.01.2018 дивідендів, в тому числі за результатами фінансово-господарської діяльності за періоди до 01.01.2018.”

Доходи засновників-фізосіб у вигляді дивідендів, щодо яких емітент буде податковим агентом, оподатковуватимуться податком на доходи фізичних осіб відповідно до норм п. 170.5 ПКУ, пп 170.5.4 якого визначає, що доходи, визначені в цьому пункті, остаточно оподатковує податковий агент під час їх нарахування платнику податку за ставкою, визначеною пп. 167.5.1 та 167.5.2 п. 167.5 ст. 167 ПКУ.

Отже, щодо ПДФО в Кодексі чітко наголошено на застосуванні чинної ставки саме на момент нарахування дивідендів незалежно від того, за який період його здійснюють.

Відповідно до пп. 167.5.4 ПКУ для доходів у вигляді дивідендів, нарахованих єдинниками (суб’єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток), ставка податку на доходи фізичних осіб складатиме 9 відсотків.

Із суми нарахованих фізичним особам дивідендів емітент повинен утримати й перерахувати до державного бюджету військовий збір у розмірі 1,5 відсотка, оскільки він має той самий об’єкт оподаткування, що й ПДФО.

 

Олександр Киришун  
Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано:
Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»

 

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.