Порядок відображення штрафів у складі витрат

 

Відповідно до п. 20 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 “Витрати”, затвердженого наказом МФУ від 08.10.1999 р. N 237, до інших операційних витрат включаються, зокрема, визнані штрафи.

Також у поясненнях до рахунку 948 Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом МФУ від 30.11.1999 р. N 291, зазначено, що на субрахунку 948 “Визнані штрафи, пені, неустойки” ведеться облік визнаних економічних санкцій за невиконання підприємством законодавства та умов договорів.

Для обліку розрахунків за нарахованими штрафами у сфері готівкового обліку доцільно використовувати, на нашу думку, рахунок 642 “Розрахунки за обов’язковими платежами”.

Тобто в загальному порядку якщо підприємство погоджується з порушеннями, то штрафи за порушення у сфері готівкового обліку відображаються записом Дт 948 “Визнані штрафи, пені, неустойки” Кт 642 “Розрахунки за обов’язковими платежами”.

Водночас в наведеному в запитанні випадку підприємство не згодне з донарахованими сумами, у зв’язку з чим подано адміністративний позов до суду.

Крім того слід також враховувати норми податкового законодавства щодо процедури узгодження податкових зобов’язань.

Відповідно до п. 56.18 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. N 2755-VI (далі – ПКУ), з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов’язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Окремо зауважимо, що неузгодженим є грошове зобов’язання також піж час процедури адміністративного оскарження (п. 56.15 ПКУ).

Враховуючи, що до складу інших операційних витрат включаються саме визнані підприємством штрафи, а поданий позов до суду якраз свідчить про їх невизнання та відносить грошові зобов’язання до категорії неузгоджених, то такі оскаржені суми штрафу до набрання чинності рішенням суду в бухгалтерському обліку не слід відображати.

Якщо в майбутньому рішенням суду, що набере законної сили, буде підтверджено правомірність нарахованих штрафів, то, на нашу думку, саме в такому періоді слід визнавати штрафи, оскільки вони стануть узгодженими. Відповідно і відображати їх в бухгалтерському обліку, на нашу думку, слід на дату набрання законної сили рішенням суду.

Якщо рішення суду буде на користь підприємства, то жодних записів в обліку не відбудеться.

На завершення зазначимо, що у разі оскарження рішення контролюючого органу, яким нараховується сума грошового зобов’язання, платник податків зобов’язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження. Тобто протягом 10 календарних днів з дня набрання сили рішенням суду (п. 57.3 ПКУ).

Для платників податку на прибуток щодо сум нарахованих органом ДФС штрафів коригувань на різниці не передбачено.

Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

Опубліковано:
Довідково-правова система «ДІНАЙ»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.

Related posts

Щодо обмеження операційного дня для цілей реєстрації податкових накладних

12.04.2018 р. ДПС «ДІНАЙ»

Щодо обмеження операційного дня для цілей реєстрації податкових накладних

24.03.2018 року набрала чинності постанова КМУ від 21.02.2018 р. N 204, якою внесено зміни до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових...

Read More

Код УКТ ЗЕД як новий реквізит касового чека

12.04.2018 р. ДПС «ДІНАЙ»

Код УКТ ЗЕД як новий реквізит касового чека

Чи повинен касовий чек РРО містити код згідно з УКТ ЗЕД щодо будь-яких готівкових розрахунків або це стосується лише окремих товарів...

Read More

Щодо отримання квитанцій з відмовами у реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних

12.04.2018 р. ІПС «ЛІГА:ЗАКОН»

Щодо отримання квитанцій з відмовами у реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних

Документами, які визначають вимоги до складання розрахунків коригування до податкових накладних (далі – РК) та...

Read More