Чи є власник цистерни для заправки своїх авто платником акцизного податку?

 

Підприємство на загальній системі оподаткування повідомило, що здійснює заправлення пальним власного автотранспорту зі своєї цистерни, але враховуючи малі обсяги пального не матиме власного акцизного складу в розумінні пп. 14.1.6 ПКУ. У зв’язку з чим постало питання, чи зумовлює факт наявності цистерни необхідність реєстрації платником акцизного податку з 01.07.2019 року.

З 01.07.2019 року набирають чинності норми Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23.11.2018 р. № 2628-VIII в частині норм щодо електронного адміністрування пального та спирту етилового.

Згідно з оновленими правилами платниками акцизного податку є, зокрема, особи (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), які реалізують пальне або спирт етиловий (пп. 212.1.15 ПКУ в редакції, чинній з 01.07.2019 року).

При цьому пп. 14.1.212 ПКУ (в редакції, чинній з 01.07.2019 року) встановлено, що реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI ПКУ – це будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного:

  • до акцизного складу;
  • до акцизного складу пересувного;
  • для власного споживання чи промислової переробки;
  • будь-яким іншим особам.

Не вважаються реалізацією пального, зокрема, операції в разі використання пального, з якого сплачено акцизний податок, виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки суб’єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу.

В свою чергу, розпорядник акцизного складу – це … суб’єкт господарювання – платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу (пп. 14.1.224 ПКУ в редакції, чинній з 01.07.2019 року).

Отже, всі вищенаведені норми посилаються на визначення акцизного складу. Визначення наведене в пп. 14.1.6 ПКУ (в редакції, чинній з 01.07.2019 року), згідно з яким, щодо операцій з пальним, це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

При цьому зазначено, що не є акцизним складом:

  • приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів,
  • суб’єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) – власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії);
  • суб’єкт господарювання використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

З урахуванням цього, якщо підприємство використовує пальне виключно для потреб власного споживання, загальна місткість розташованих ємностей для пального не перевищує 200 куб. м., а протягом року обсяг отриманого пального не перевищує 1000 куб. м., то акцизного складу у такого підприємства не виникає.

Як наслідок, відсутність акцизного складу означає, що підприємство не буде належати до кола розпорядників акцизного складу і не здійснюватиме операцій з реалізації пального в розумінні пп. 14.1.212 ПКУ (в редакції, чинній з 01.07.2019 року). Це, в свою чергу, означає, що підприємство використовуючи зазначену в запитанні цистерну з пальним, не є платником акцизного податку.

 

Олег Коваль 

Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано:
Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»