Насамперед вважаємо доцільним нагадати, що згідно зі ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. № 2344-III, автомобіль – це колісний транспортний засіб, який приводиться в рух джерелом енергії, має не менше чотирьох коліс, призначений для руху безрейковими дорогами і використовується для перевезення людей та (чи) вантажів, буксирування транспортних засобів, виконання спеціальних робіт. При цьому автомобіль легковий – це автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев’ять з місцем водія включно.
Також і в п. 1.10 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 р. № 1306, зазначено, що легковий автомобіль – це автомобіль з кількістю місць для сидіння не більше дев’яти, з місцем водія включно, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів та їх багажу із забезпеченням необхідного комфорту та безпеки.
Оподаткування доходів фізичних осіб здійснюється за правилами, встановленими Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ).
Порядок оподаткування операцій з продажу або обміну об’єктів рухомого майна встановлено у ст. 173 ПКУ. При цьому, для цілей цієї статті під продажем розуміється будь-який перехід права власності на об’єкти рухомого майна, крім їх успадкування та дарування (п. 173.8 ПКУ).
Тобто положення ст. 173 ПКУ не поширюються на операції з дарування легкового автомобіля. Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним в дарунок майна встановлений у ст. 174 ПКУ.
За загальним правилом, передбаченим у п. 173.1 ПКУ, дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою 5 %, визначеною в п. 167.2 ПКУ.
Відповідно до абз. 3 п. 173.1 ПКУ, дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку). Середньоринкова вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів визначається щокварталу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку, у Порядку, затвердженому постановою КМУ від 10.04.2013 р. № 403 (для кожної марки, моделі таких транспортних засобів з урахуванням року випуску та пробігу, на підставі аналізу фактичних цін продажу відповідних транспортних засобів), і оприлюднюється на офіційному веб-сайті цього органу в режимі вільного доступу до 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Разом з тим, із загального правила є виключення, яке встановлене у п. 173.2 ПКУ, відповідно до якого, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню. Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року двох та більше об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 %, визначеною п. 167.2 ПКУ.
Отже, дохід, отриманий фізичною особою – резидентом України від продажу протягом року одного об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля не оподатковується податком на доходи фізичних осіб (лист ДФСУ від 24.06.2016 р. № 6775/У/99-99-13-02-03-14).
В іншому листі ДФСУ від 18.04.2016 р. № 4013/Ш/99-99-17-02-03-14 зазначається, що обов’язок щодо сплати податку на доходи фізичних осіб виникає у платника при отриманні (нарахуванні) доходу у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах. Якщо фізична особа має намір дарування майна (рухомого та/або нерухомого), то дохід у такої особи не виникає. Відповідно не виникатиме і податку на доходи фізичних осіб.
Положеннями пп. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ передбачено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню або оподатковуються за нульовою ставкою).
Щодо другого автомобіля, який буде подарований іншій фізичній особі, то положення ст. 173 ПКУ на таку операцію не поширюються (п. 173.8 ПКУ). Тобто при даруванні (безоплатній передачі) доходу у дарувальника не виникає.
Отже, оскільки у фізичної особи – резидента України, яка продає один та дарує інший легковий автомобіль, податку на доходи фізичних осіб не виникає, то і військового збору теж не виникатиме.
На завершення вважаємо доцільним звернути увагу на оподаткування отримувача дарунку. Відповідно до п. 174.6 ПКУ, майно, подароване платнику податку іншою фізичною особою, оподатковується згідно з правилами ст. 174 ПКУ, встановленими цим розділом для оподаткування спадщини. При цьому вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, отриманих у спадщину чи дарунок, які підлягають оподаткуванню згідно з цією статтею, визначається у порядку, встановленому абз. 3 п. 173.1 ПКУ (п. 174.7 ПКУ).
Випадки оподаткування за нульовою ставкою встановлені у пп. 174.2.1 ПКУ. Це стосується, зокрема, отримувачів дарунка – членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, які відносяться до таких згідно з пп. 14.1.263 ПКУ. Якщо застосовується нульова ставка ПДФО, то і військового збору не виникатиме.
Якщо отримувачем дарунка є фізична особа – нерезидент, то оподаткування ПДФО в такого отримувача здійснюється за ставкою 18 % (пп. 174.2.3 ПКУ). В інших випадках застосовуватиметься ставка ПДФО у розмірі 5 % (пп. 174.2.2 ПКУ). У випадках оподаткування дарунка ПДФО також виникає військовий збір за ставкою 1,5 % (пп. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
На підставі цих норм ПКУ можна зазначити, що при даруванні легкового автомобіля податок на доходи фізичних осіб та військовий збір сплачуватиметься фізичною особою, яка отримує легковий автомобіль в дарунок з вартості такого автомобіля (крім випадків, зазначених у пп. 174.2.1 ПКУ), що підтверджується також у листі ДФСУ від 16.05.2016 р. № 4959/Ш/99-99-13-02-03-14.
Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»
Опубліковано:
Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»
*******
Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.