Насамперед зазначимо, що податкові накладні та розрахунки коригування до них складаються відповідно до положень ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ) та Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом МФУ від 31.12.2015 р. № 1307 (далі – Порядок № 1307).
Вищезазначеними документами встановлено, що податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобов’язань продавця – платника ПДВ (п. 201.1 ПКУ, п. 5 Порядку № 1307).
Податкові зобов’язання з ПДВ виникають під час здійснення постачання товарів (послуг) або в разі отримання передоплати в рахунок майбутнього постачання таких товарів чи послуг (п. 187.1 ПКУ).
В разі повернення товарів або повернення передоплати нових податкових зобов’язань з ПДВ не виникає. Навпаки, раніше відображені податкові зобов’язання з ПДВ зменшуються, в тому числі, до нульового значення.
Для таких випадків передбачено складання не нової податкової накладної з від’ємним значенням кількості та суми, а саме розрахунку коригування до раніше складеної податкової накладної, податкові зобов’язання з ПДВ за якою зменшуються (п. 192.1 ПКУ, п. 21 Порядку № 1307).
Також зазначимо, що ДФСУ у листі від 13.07.2015 р. № 1419/99-99-19-03-01 теж наголошує на неправомірності складання податкових накладних з від’ємним значенням суми, включаючи ПДВ.
Тому в реєстрації таких податкових накладних в ЄРПН буде відмовлено на підставі пп. 1 п. 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246 (далі – Порядок № 1246), причиною чого є наявність помилок під час заповнення податкової накладної.
Таким чином, в разі повернення товарів або передоплати потрібно складати саме розрахунок коригування до податкової накладної, податкові зобов’язання з ПДВ за якою коригуються, а не нову податкову накладну з від’ємним значенням кількості і суми.
Оскільки сума ПДВ в наведених випадках зменшується, то розрахунок коригування підписується постачальником і відправляється покупцю – платнику ПДВ, який теж має його підписати і відправити на реєстрацію до ЄРПН (п. 192.1 ПКУ, п. 3 Порядку 1246, п. 22 Порядку № 1307).
Зареєстрований в ЄРПН розрахунок коригування до податкової накладної надає право постачальнику на відображення в декларації з ПДВ зменшення суми податкових зобов’язань.
Що стосується покупця, то він в будь-якому разі повинен зменшити суму податкового кредиту з ПДВ незалежно від того, зареєстрував він РКдоПН в ЄРПН чи не зареєстрував, оскільки первинні документи свідчать, що відбулось повернення товарів або повернення передоплати.
Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»
Опубліковано:
Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»
*******
Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.