Порядок оподаткування господарських операцій визначається положеннями Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ).
Відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ, звільняються від оподаткування операції з постачання житла (об’єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено цим підпунктом.
У цьому підпункті перше постачання житла (об’єкта житлового фонду) означає:
а) першу передачу готового новозбудованого житла (об’єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника;
б) перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об’єкта житлового фонду) покупцю, який є особою, іншою, ніж власник такого об’єкта на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв’язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за рахунок замовника.
Таким чином, перше постачання житла обкладається ПДВ за основною ставкою 20 %. Подальші постачання такого житла є операціями, що звільнені від оподаткування ПДВ.
Розглядаючи, чи буде вважатись така перебудова об’єкта нерухомості реконструйованим житлом слід звернути увагу на таке.
Види об’єктів, які належать до житлового фонду, визначені в ст. 4 Житлового кодексу Української РСР від 30.06.1983 р. № 5464-X.
Відповідно до Закону України «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду» від 22.12.2006 р. № 525-V:
• реконструкція жилого будинку – перебудова жилого будинку з метою поліпшення умов проживання, експлуатації, зміни кількості жилих квартир, загальної та жилої площі тощо, пов’язана із зміною геометричних розмірів, функціонального призначення, заміною окремих конструкцій, їх елементів, основних техніко-економічних показників;
• реконструкція житлового фонду – перебудова житлового фонду з метою поліпшення умов проживання, експлуатації, зміни кількості жилих квартир, загальної та жилої площі тощо, пов’язана із зміною геометричних розмірів, функціонального призначення, заміною окремих конструкцій, їх елементів, основних техніко-економічних показників, або знесення застарілого житлового фонду в кварталі (мікрорайоні) та будівництво нового житлового фонду кварталу (мікрорайону).
На нашу думку, наведене у запитанні будівництво не вважатиметься реконструйованим житлом, оскільки для цього потрібно, щоб воно до початку робіт з реконструкції належало до житлового фонду. В даному ж випадку до початку робіт об’єкт нерухомості (складське приміщення) належить до нежитлового фонду.
Фактично такий висновок відповідає також положенням пп. 14.1.129 ПКУ, відповідно до якого об’єктами житлової нерухомості є будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки.
Тобто перебудова (реконструкція) складського приміщення в житловий комплекс означатиме спорудження нового житла, а не реконструкцію існуючого житла.
З урахуванням цього, вважаємо, що для наведеного в запитанні випадку з метою визначення першого постачання житла застосуванню підлягають положення абз. «а» пп. 197.1.14 ПКУ, відповідно до якого першим постачанням вважатиметься перша передача готового новозбудованого житла (об’єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника.
Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»
Опубліковано:
Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»
*******
Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.