Насамперед звернемось до відповідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. N 2755-VI (далі – ПКУ), з яких стане зрозумілим причина такого питання.
Тимчасові строки реєстрації з’явились в ПКУ з набранням чинності змінами, внесеними Законом України від 16.07.2015 р. N 643-VIII. Але, як часто буває, без огріхів не обійшлось.
За загальними правилами, встановленими п. 201.10 ПКУ, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
При цьому, згідно з п. 39 підрозділу 2 розділу XX ПКУ для податкових накладних, дата складення яких припадає на період з 1 липня по 30 вересня 2015 року включно, не застосовуються граничні строки реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлені п. 201.10 ПКУ, та встановлюються такі строки реєстрації:
– податкові накладні, складені з 1 по 15 день (включно) місяця у період, зазначений в абзаці першому цього пункту, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних до останнього дня (включно) місяця, в якому вони були складені;
– податкові накладні, складені з 16 по останній день (включно) місяця у період, зазначений в абзаці першому цього пункту, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 числа (включно) місяця, наступного за місяцем, в якому вони були складені.
З вищенаведених норм вбачається, що загальні строки реєстрації, встановлені в п. 201.10 ПКУ, стосуються податкових накладних та розрахунків коригування до них, про що прямо зазначено. Водночас, в перехідній нормі п. 39 підрозділу 2 розділу XX ПКУ згадуються лише податкові накладні.
У зв’язку з цим і виникло питання, які строки реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) повинні застосовуватись до реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування протягом липня-вересня 2015 року?
З цього приводу зазначимо, що вирішуватись це питання має системно. З самої назви випливає, що розрахунок коригування складається до податкової накладної. Він не може бути складеним без попереднього складання податкової накладної і фактично стає її частиною. Його призначення аналогічне призначенню самої податкової накладної – підтвердження сум податкового зобов’язання з ПДВ продавця та податкового кредиту з ПДВ отримувача.
Саме тому в п. 201.10 ПКУ передбачені єдині строки реєстрації як податкових накладних, так і розрахунків коригування до них.
Також наказом МФУ від 22.09.2014 р. N 957 затверджено форму податкової накладної та Порядок заповнення податкової накладної. Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної міститься в цьому наказі у вигляді додатка 2 до податкової накладної.
Отже, розрахунок коригування є частиною форми податкової накладної, а тому і тимчасові строки реєстрації податкових накладних в ЄРПН так само встановлені і для розрахунків коригування до податкових накладних.
Зазначимо, що ДФСУ також вважає, що тимчасові строки реєстрації застосовуються і для розрахунків коригування (лист ДФСУ від 07.08.2015 р. N 29163/7/99-99-19-03-02-17):
“Згідно із загальним правилом реєстрація податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН здійснюється не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання, але не пізніше 180 календарних днів від дати їх складання.
В той же час пунктом 39 підрозділу 2 розділу XX Кодексу продовжено термін реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 липня 2015 року по 30 вересня 2015 року (включно)…”.
Таким чином, строки реєстрації в ЄРПН протягом липня-вересня 2015 року як для податкових накладних, так і для розрахунків коригування до них є однаковими. Протягом цього періоду застосовуються строки реєстрації, встановлені у п. 39 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»
Опубліковано:
Довідково-правова система «ДІНАЙ»
*******
Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.