Відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних

 

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16.07.2015 р. № 643-VIII (далі – Закон № 643) набрав чинності з 29.07.2015 р. 

Строк реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено п. 201.10 ПКУ, а на період з липня по вересень 2015 року – п. 39 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ. 

Положеннями п. 1201.1 ПКУ передбачаються штрафні санкції за порушення платниками ПДВ граничних строків реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям – платникам ПДВ, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. 

Разом з тим, слід враховувати, що відповідно до п. 35 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ (з урахуванням змін, внесених Законом № 643), норми п. 1201.1 ПКУ не застосовуються при порушенні строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених до 1 жовтня 2015 року. 

Для відповіді на поставлене питання слід звернутись до ст. 58 Конституції України, згідно з якою закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. 

У наведеному випадку зміни, внесені Законом № 643 до п. 35 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, скасовують відповідальність, передбачену п. 1201.1 ПКУ. 

З урахуванням цього, вважаємо, що норми Закону № 643 в частині скасування відповідальності, встановленої п. 1201.1 ПКУ за порушення строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, мають зворотну силу в часі. 

Окремо звертаємо увагу, що ПКУ містить також п. 1201.2, згідно з яким відсутність з вини платника ПДВ реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю – платнику ПДВ, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників податку, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 ПКУ покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 50 % від суми ПДВ, зазначеної в таких податковій накладній/розрахунку коригування. 

Від штрафу, встановленого п. 1201.2 ПКУ, норми п. 35 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ не звільняють. 

На завершення консультації вважаємо за доцільне звернути увагу на відмінності розрахунку строків у пунктах 1201.1 та 1201.2 ПКУ. Якщо п. 1201.1 ПКУ передбачає розрахунок кількості днів з дати граничного строку реєстрації в ЄРПН, встановленого Кодексом, то положення п. 1201.2 ПКУ передбачають розрахунок 180 днів з дати складання податкової накладної або розрахунку коригування. 

У п. 1201.3 ПКУ тепер визначено, що порядок застосування штрафних санкцій, передбачених ст. 1201 ПКУ, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Тож ще має бути затверджено відповідний порядок застосування цих штрафів. 

Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

Опубліковано:
Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.