Нещодавно в Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР» з’явилось роз’яснення Інформаційно-довідкового департаменту Державної фіскальної служби України, в якому зазначено:
«Таким чином, наявність дозволу на спеціальне водокористування (або договору на поставку води) із встановленими в них лімітами (обсягами) використання води, що підлягають відображенню в податковій декларації звітного (податкового) періоду, визначає обов’язок суб’єкта господарювання, який здійснює використання води виключно для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб власних або населення, подавати податкову декларацію з рентної плати.
При цьому такі суб’єкти господарювання в декларації податкові зобов’язання не визначають, а відображають встановлені в дозволі на спеціальне водокористування ліміти використання води (обсяги використання води, встановлені в договорі на поставку води)».
Тобто ДФСУ вважає, що при використанні води виключно для санітарно-гігієнічних потреб податкову декларацію все одно потрібно подавати, хоча й податкових зобов’язань з рентної плати за воду не виникає.
На нашу думку, в наведеній ситуації підприємство не зобов’язано подавати податкову декларацію з урахуванням нижченаведеного.
Нагадаємо, що згідно з п. 255.2 ПКУ не є платниками рентної плати за спеціальне використання води водокористувачі, які використовують воду виключно для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення (сукупності людей, які знаходяться на даній території в той чи інший період часу, незалежно від характеру та тривалості проживання, в межах їх житлового фонду та присадибних ділянок), у тому числі для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та платників єдиного податку.
Під терміном «санітарно-гігієнічні потреби» розуміється використання води в туалетних, душових, ванних кімнатах і умивальниках та використання для утримання приміщень у належному санітарно-гігієнічному стані.
Також згідно з пп. 255.4.1 ПКУ рентна плата за спеціальне використання води не справляється за воду, що використовується для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення (сукупності людей, які знаходяться на даній території в той чи інший період часу, незалежно від характеру та тривалості проживання, в межах їх житлового фонду та присадибних ділянок), у тому числі для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та платників єдиного податку.
Таким чином, в разі використання води виключно для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб підприємство не є платником рентної плати за спеціальне використання води.
Серед обов’язків платників податків визначено, в тому числі, подання до контролюючих органів декларацій, звітності та інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів (пп. 16.1.3 ПКУ).
Аналогічно і в п. 49.2 ПКУ встановлюється, що «платник податків зобов’язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є».
Так само у відповідних нормах ПКУ щодо рентної плати за спеціальне використання води зазначено, що саме платник рентної плати за воду щоквартально подає до відповідного контролюючого органу податкову декларацію (п. 255.12, п. 257.3 ПКУ).
Всі вищезгадані норми передбачають, що обов’язок з подання податкової декларації виникає лише у платників відповідного податку.
Оскільки в п. 255.2 ПКУ прямо визначено, що в разі використання води виключно для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб підприємство не є платником рентної плати за спеціальне використання води, то в наведеній ситуації у підприємства не виникає обов’язку з подання податкової декларації з цього податку (рентної плати).
Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»
Опубліковано:
Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»
*******
Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.