Відповідно до пп. «а» п. 50.1 ПКУ платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, має право надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3 % від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку.
В п. 2-4 розд. VІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом МФУ від 23.09.2014 р. № 966 (далі – Порядок № 966), передбачено, що при заповненні уточнюючого розрахунку з ПДВ у графі 4 відображаються відповідні показники декларації звітного періоду, який виправляється, у графі 5 уточнюючого розрахунку відображаються відповідні показники з урахуванням виправлення, а у графі 6 відображається сума помилки (абсолютне значення).
Сума нарахованого штрафу відповідно до п. 50.1 ПКУ відображається у графі 6 рядка 25.3 (п. 8 розд. VІ Порядку № 966).
Також в п. 3 розд. IV та п. 9 розд. VІ Порядку № 966 передбачено, що у разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку повинні бути подані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.
Неврахування податкової накладної, виписаної на покупця – платника ПДВ, означає, що при виправленні такої помилки шляхом подання уточнюючого розрахунку з ПДВ до нього має додаватись уточнюючий додаток 5, який містить інформацію лише щодо уточненої суми ПДВ за такою податковою накладною.
За загальним правилом, до державного бюджету кошти перераховуються з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника в сумі податкового зобов’язання з ПДВ, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду (п. 200 1.5 ПКУ).
При цьому в п. 25 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569, додатково встановлюється, що розрахунок з бюджетом у зв’язку з поданням уточнюючого розрахунку відповідно до п. 50.1 ПКУ та сплата відповідних штрафних санкцій і пені здійснюються платником ПДВ з поточного рахунку до відповідного бюджету.
Такий порядок сплати підтверджений також у листі ДФСУ від 19.01.2015 р. № 1403/7/99-99-19-03-01-17, в якому зазначається:
«Розрахунки з бюджетом після 01.02.2015 у зв’язку з поданням уточнюючих розрахунків, сплата податкових зобов’язань, визначених контролюючим органом, та сплата штрафних санкцій і пені здійснюються платником податку до бюджету не з електронного рахунку, а з власного поточного рахунку (пункт 25 Порядку № 569).
Тобто з електронного рахунку погашаються суми податкових зобов’язань, задекларованих платником податку в податкових деклараціях з ПДВ за звітні (податкові) періоди з 01.02.2015, а суми податкових зобов’язань з ПДВ, які платник визначив в уточнюючих розрахунках до податкових декларацій з ПДВ, суми ПДВ, донараховані платнику контролюючим органом за результатами перевірок, суми штрафів та пені сплачуються не з електронного рахунку платника, а з його поточного рахунку».
Таким чином, при поданні уточнюючого розрахунку з ПДВ, за яким збільшується грошове зобов’язання з ПДВ до бюджету, відповідно до норм п. 50.1 ПКУ необхідно також нарахувати «самовиправний» штраф, а донараховані суми ПДВ і суму штрафу самостійно сплатити з поточного рахунку в банку до відповідного бюджету.
Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»
Опубліковано:
Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»
*******
Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.