Насамперед наведемо позицію ДФСУ, висловлену в роз’ясненні з ресурсу ЗІР:
«Право на припинення сплати авансових внесків з податку на прибуток у разі неотримання прибутку або отримання збитку за підсумками I кварталу звітного (податкового) року передбачалося абз. дев’ятим п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ), у редакції, що діяла до 01.01.2015.
Із нової редакції п. 57.1 ст. 57 ПКУ норму щодо можливості припинення сплати авансових внесків у зв’язку з неотриманням за підсумками I кварталу звітного (податкового) року прибутку або отримання збитку вилучено.
Таким чином, нараховані щомісячні авансові внески у декларації за 2014 рік платник сплачує у березні 2015 року – травні 2016 року».
На нашу думку, не все так однозначно в цьому питанні, оскільки в даному роз’ясненні не враховано положення п. 9 підрозд. 4 розд. XX ПКУ, згідно з якими:
«У січні-грудні 2015 року та січні-травні 2016 року платники зобов’язані сплачувати щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 57.1 статті 57 цього Кодексу у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року…».
Положеннями п. 57.1 ПКУ в редакції до 2015 року якраз і передбачалось, що у разі якщо платник податку, який сплачує авансовий внесок, за підсумками першого кварталу звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, він має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал. Такий платник податку авансових внесків у другому-четвертому кварталах звітного (податкового) року не здійснює, а податкові зобов’язання визначає на підставі податкової декларації за підсумками першого півріччя, трьох кварталів та за рік, яка подається до контролюючого органу в порядку, передбаченому ПКУ.
На користь застосування цієї норми фактично свідчать інші роз’яснення ДФСУ. Наприклад, попередня редакція п. 57.1 ПКУ передбачає сплату авансових внесків платниками податку на прибуток, у яких розмір доходів перевищує 10 млн. грн., а нова редакція цього пункту – 20 млн. грн.
В даному випадку ДФСУ враховує п. 9 підрозд. 4 розд. XX ПКУ та орієнтується на попередні норми п. 57.1 ПКУ. Так, у листі від 29.01.2015 р. № 2707/7/99-99-19-02-01-17 у підзаголовку «Нарахування та сплата щомісячних авансових внесків» зазначено:
«Звертаємо увагу, що сплата щомісячних авансових внесків у січні-грудні 2015 року та січні-травні 2016 року здійснюється платниками податків з річним доходом, який враховується при визначенні об’єкта оподаткування, що перевищує десять мільйонів гривень».
Отже, вважаємо, що й положення щодо збитковості у першому кварталі звітного року мали б враховуватись.
Якщо платник податку на прибуток, який отримав збиток у першому кварталі, вирішить застосувати цю норму, то слід враховувати ймовірність виникнення спору з податковим органом.
На завершення розгляду цього питання вкотре нагадаємо положення п. 56.21 ПКУ, згідно з яким у разі коли норма ПКУ чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі ПКУ, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов’язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Чи враховуватиме це податковий орган, – покаже час.
Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»
Опубліковано:
Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»
*******
Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.