Насамперед нагадаємо деякі положення бухгалтерського обліку, що стосуються наведеного запитання.
Дебіторська заборгованість визнається активом, якщо існує ймовірність отримання підприємством майбутніх економічних вигод та може бути достовірно визначена її сума (п. 5 П(С)БУ 10 “Дебіторська заборгованість”, затвердженого наказом МФУ від 08.10.1999 р. N 237).
Під економічною вигодою розуміється потенційна можливість отримання підприємством грошових коштів від використання активів (ст. 1 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999 р. N 996-XIV).
Положеннями п. 4 П(С)БО 10 визначено, що сумнівним боргом вважається поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує невпевненість її погашення боржником. Щодо такої заборгованості формується резерв сумнівних боргів, нарахування якого відображається у складі інших операційних витрат (п. 10 П(С)БО 10). Методи визначення суми резерву встановлені в п. 8 П(С)БО 10.
Згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом МФУ від 30.11.1999 р. N 291, за кредитом рахунку 38 “Резерв сумнівних боргів” відображається створення резерву сумнівних боргів у кореспонденції з рахунками обліку витрат, за дебетом – списання сумнівної заборгованості в кореспонденції з рахунками обліку дебіторської заборгованості або зменшення нарахованих резервів у кореспонденції з рахунком обліку доходів.
Виключення безнадійної дебіторської заборгованості з активів здійснюється з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів. У разі недостатності суми нарахованого резерву сумнівних боргів безнадійна дебіторська заборгованість списується з активів на інші операційні витрати (п. 11 П(С)БО 10).
Витрати в бухгалтерському обліку від формування резерву сумнівних боргів або від списання безнадійної дебіторської заборгованості відображаються на субрахунку 944 “Сумнівні та безнадійні борги”.
Таким чином, в бухгалтерському обліку безнадійна заборгованість за наданою поворотною допомогою іншій юридичній особі, яка припинила діяльність (ліквідована), підлягає списанню з активів в кореспонденції з рахунком 38 (якщо формувався резерв) або включається до складу витрат в кореспонденції з субрахунком 944.
В податковому обліку відповідно до абз. “г” пп. 138.10.6 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. N 2755-VI (далі – ПКУ), інші витрати звичайної діяльності, не пов’язані безпосередньо з виробництвом та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, включають витрати на створення резерву сумнівної заборгованості та визнаються витратами з метою оподаткування в сумі безнадійної дебіторської заборгованості з урахуванням пп. 14.1.11 ПКУ.
В абз. “в” пп. 14.1.11 ПКУ визначено, що заборгованість суб’єктів господарювання, припинених як юридичні особи у зв’язку з їх ліквідацією, визнається безнадійною заборгованістю.
З одного боку вищенаведені норми абз. “в” пп. 14.1.11 ПКУ та абз. “г” пп. 138.10.6 ПКУ не обмежують відображення витрат в залежності від причин виникнення дебіторської заборгованості.
Разом з тим, підлягають врахуванню також загальні норми ПКУ щодо права на формування витрат в податковому обліку.
Згідно з пп. 14.1.27 ПКУ, витрати – сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних для провадження господарської діяльності платника податку, в результаті яких відбувається зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов’язань, внаслідок чого відбувається зменшення власного капіталу (крім змін капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власником).
Також згідно з пп. 139.1.1 ПКУ, до складу витрат не включаються витрати, не пов’язані з провадженням господарської діяльності.
Господарською діяльністю є діяльність особи, що пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу (пп. 14.1.36 ПКУ).
Надання поворотної фінансової допомоги (безвідсоткової позики) іншій юридичній особі є операцією, не пов’язаною з господарською діяльністю в розумінні пп. 14.1.36 ПКУ, оскільки така операція не передбачає отримання доходів.
З урахуванням цього, вважаємо, що при списанні безнадійної дебіторської заборгованості, що виникла внаслідок надання поворотної фінансової допомоги (безвідсоткової позики), в податковому обліку платника податку на прибуток витрати не відображаються.
Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»
Опубліковано:
Довідково-правова система «ДІНАЙ»
*******
Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.