При цьому, платниками, що мають позитивну податкову історію, визнаються платники податку, які протягом попередніх 36 послідовних місяців відповідають критеріям, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Вищенаведений п. 200.22 ПКУ належить до ст. 200 ПКУ, яка встановлює, в тому числі, порядок і строки проведення бюджетного відшкодування ПДВ.
З урахування цього, платники ПДВ очікували, що з 01.01.2014 року значно спроститься та прискориться процес отримання бюджетного відшкодування ПДВ. За логікою напрошувався висновок, що до “платників податків, які мають позитивну податкову історію” мають належати добросовісні платники, які не порушували протягом попередніх 36 послідовних місяців вимог податкового законодавства, або якщо порушення були несуттєві.
Нажаль, вийшло не зовсім так, як очікувалось виходячи зі змісту п. 200.22 ПКУ. На виконання цього пункту КМУ постановою від 25.01.2012 р. N 73 затвердив критерії, за якими повинна визначатись належність до платників податків, які мають позитивну податкову історію. А саме:
1. Відсутність рішення органу державної податкової служби про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
2. Своєчасність подання платником податку на додану вартість звітності з податку на додану вартість.
3. Відповідність платника податку на додану вартість критеріям, установленим пунктом 200.19 статті 200 Податкового кодексу України (у разі подання податкової декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, відображеної у такій декларації).
При цьому, вищенаведені критерії мають дотримуватись платниками податку на додану вартість протягом попередніх 36 послідовних місяців.
Перші два критерії в цілому зрозумілі, оскільки якраз пов’язані з можливими порушеннями податкового законодавства.
Дещо здивувала відсутність такого критерію, як “відсутність донарахування податковим органом сум податків та зборів в сумі, більшій за певний розмір, які стали узгодженими податковими зобов’язаннями”. Тобто мова про рішення ДПІ, які не оскаржені платником, або прийняте рішення, що набрало законної сили, було на користь податкового органу.
Але кульмінацією став третій критерій, а саме, відповідність платника ПДВ критеріям, установленим п. 200.19 ПКУ (у разі подання податкової декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, відображеної у такій декларації).
Справа в тому, що п. 200.22 ПКУ повинен був поширюватись на всіх платників ПДВ. Але відповідність критеріям, установленим п. 200.19 ПКУ, говорить про критерії платників ПДВ, що мають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ.
Це, на нашу думку, не відповідає змісту 200.22 ПКУ, оскільки розподіляє платників не за принципом позитивної податкової історії, а за іншими принципами, зокрема, видів здійснюваних платником ПДВ операцій.
Для пояснення цього слід нагадати, що одним критеріїв, установлених п. 200.19 ПКУ, є здійснення операцій, до яких застосовується нульова ставка ПДВ, питома вага яких протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів (місяців) сукупно становить не менше 40% загального обсягу поставок (пп. 200.19.3 ПКУ).
Можна було сподіватись, що п. 3 критеріїв, затверджених постановою КМУ N 73, є просто невдалим формулюванням і КМУ до 01.01.2014 року внесе зміни до нього, але змін не відбулось.
Міндоходів, в свою чергу, наказом від 30.12.2013 р. N 891 затвердило Методичні рекомендації щодо застосування постанови Кабінету Міністрів України від 25 січня 2012 року N 73 “Про затвердження критеріїв, у разі відповідності яким платник податку на додану вартість вважається таким, що має позитивну податкову історію”.
Ключовим висновком Міндоходів стало наступне: оскільки розрахунок на відповідність критеріям, установленим п. 200.19 ПКУ, здійснюється лише за умови декларування суми бюджетного відшкодування в рядку 23.1 податкової декларації з ПДВ, то платник податку вважається таким, що має позитивну податкову історію, не лише при декларуванні суми бюджетного відшкодування на поточний рахунок платника у банку у кожному із 36 попередніх послідовних місяців, а й за умови, якщо він хоча б в одному чи в декількох із 36 попередніх послідовних місяців здійснює декларування інших показників декларації.
Нагадаємо, що у рядку 23.1 декларації з ПДВ відображається сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню саме на рахунок платника у банку.
Таким чином, з подачі КМУ та Міндоходів зміст положень п. 200.22 ПКУ було перевернуто з ніг на голову. А до платників ПДВ, що мають позитивну податкову історію, КМУ та Міндоходів віднесли лише тих платників ПДВ, які протягом останніх 36 місяців (3 років) отримують із бюджету відшкодування ПДВ на свій банківський рахунок, і при тому, в автоматичному режимі.
Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»
Опубліковано:
Довідково-правова система «ДІНАЙ»
*******
Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.