До заповнення граф і реквізитів податкових накладних прикута величезна увага бухгалтерів оскільки при перевірках податкові органи намагаються знайти навіть невелику зачіпку, аби не визнавати право на податковий кредит покупця.
Перелік обов’язкових реквізитів податкової накладної наведено в п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. N 2755-VI (далі – ПКУ), до яких включено “вид цивільно-правового договору” .
Відповідно до п. 198.6 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог ст. 201 ПКУ.
З урахуванням таких вимог правильне заповнення виду договору в податковій накладній має значення для формування податкового кредиту покупця.
Форма та Порядок заповнення податкової накладної затверджені наказом МФУ від 01.11.2011 р. N 1379 (далі – Порядок N 1379). Відповідно до п. 4 Порядку N 1379 у графі “вид цивільно-правового договору” податкової накладної зазначається вид цивільно-правового договору згідно з видом договірних зобов’язань, визначених Цивільним кодексом України від 16.01.2003 р. N 435-IV (далі – ЦКУ).
Отже, щодо визначення коректності заповнення виду договору в податковій накладній слід звернутись до положень ЦКУ, глава 58 якого має назву “Найм (оренда)”.
За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ст. 759 гл. 58 ЦКУ).
Положеннями ст. 774 гл. 58 ЦКУ передбачено, що передання наймачем речі у користування іншій особі (піднайм) можливе лише за згодою наймодавця, якщо інше не встановлено договором або законом. Строк договору піднайму не може перевищувати строку договору найму. До договору піднайму застосовуються положення про договір найму.
Отже, відповідно до норм ЦКУ видом договору є найм (оренда). Піднайм (суборенда) є різновидом цього виду.
На нашу думку, якщо договір між сторонами є договором суборенди, то в графі вид цивільно-правового договору податкової накладної доцільно так і зазначати.
Але якщо в податковій накладній зазначено “договір оренди”, вважаємо, що це також слід вважати вірним, оскільки згідно положень ЦКУ (глава 58) видом договору є саме найм (оренда), який включає в себе відносини піднайму (суборенди).
Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»
Опубліковано:
Довідково-правова система «ДІНАЙ»
*******
Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.