База оподаткування єдиним податком та кошти від ФСС

 

Відповідно до пп. 2 п. 292.1 ПКУ доходом платника єдиного податку – юридичної особи є, зокрема, будь-який дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). 

При цьому певні види надходжень грошових коштів не включаються до оподатковуваного доходу. Так, згідно з пп. 4 п. 292.11 ПКУ до складу доходу не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм. 

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-III фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам (в тому числі, виплати у зв’язку з вагітністю та пологами) здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі поданої страхувальником заяви-розрахунку, форма якої затверджена постановою ФСС з ТВП від 22.12.2010 р. № 26. 

При цьому страхувальник-роботодавець відкриває окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у банках. Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку, можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. 

Таким чином, суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, отримані від ФСС з ТВП, є коштами цільового призначення, які згідно з пп. 4 п. 292.11 ПКУ до складу оподатковуваного доходу юридичної особи – платника єдиного податку не включаються. 

На завершення консультації нагадаємо, що починаючи з 01.07.2013 р. суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами обкладаються єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за ставками 2 % (утримання за рахунок працівника) та 33,2 % (нарахування за рахунок страхувальника). Зазначені зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI внесені Законом від 14.05.2013 р. № 231-VII, про що ПФУ повідомив у листі від 27.06.2013 р. № 16652/03-20. 

В Єдиній базі податкових знань наведено роз’яснення про те, що сума допомоги по вагітності та пологах, яка нарахована до набрання чинності Законом № 231-VII та виплачена після 01.07.2013 р., не є базою нарахування єдиного внеску. 

Податком на доходи фізичних осіб, як і раніше, зазначені суми не обкладаються (пп. 165.1.1 ПКУ). 

 

Олег Коваль,

Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

 

Опубліковано:

Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.