Податковий кредит за податковою накладною, заповненою із порушеннями

Згідно з п. 198.2 ПКУ датою виникнення права платника ПДВ на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата події, що відбулася раніше: або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг, або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною. 

Відповідно до п. 198.6 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог ст. 201 ПКУ. 

Виняток із цього загального правила встановлено абз. 11 п. 201.10 ПКУ, згідно з яким у разі порушення постачальником порядку заповнення податкової накладної та/або порядку реєстрації її в Єдиному реєстрі податкових накладних покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг. 

Як зазначено у запитанні, перша подія (перерахування передоплати) відбулась у травні, але в цьому місяці суму ПДВ за цією передоплатою не було включено до складу податкового кредиту. 

В такому разі слід керуватися нормою абз. 3 п. 198.6 ПКУ, відповідно до якої у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної. 

З урахуванням цього, покупець має право на включення сум ПДВ до складу податкового кредиту липня 2012 року за податковою накладною, виписаною травнем 2012 року. 

При цьому, оскільки податкова накладна заповнена із порушеннями, то разом з податковою декларацією з податку на додану вартість за липень 2012 року слід подати додаток 8 до декларації «Заява про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних) (Д8)» та копії первинних документів по такій операції. 

Правомірність відображення податкового кредиту протягом 365 днів з дати виписки за заповненими із порушенням податковими накладними підтверджується відповіддю у «Єдиній базі податкових знань». Крім того, зазначена позиція випливає зі змісту відповіді на питання 9 Узагальнюючої податкової консультації щодо окремих питань відображення у податковому обліку з податку на додану вартість звітного періоду податкових накладних, виписаних у попередніх періодах, та формування на їх підставі податкового кредиту, затвердженої наказом ДПСУ від 16.02.2012 р. № 127, та листа ДПСУ від 17.11.2011 р. № 6451/7/15-3117-10. 

Отже, зазначену у запитанні податкову накладну, виписану постачальником у травні з порушенням порядку заповнення, покупець може включити до податкового кредиту липня 2012 року з одночасним поданням скарги на постачальника. 

 

Олег Коваль,

Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

 

Опубліковано:

Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.