Чи сплачує єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування пенсіонер, зареєстрований приватним підприємцем на єдиному податку?

«Особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування». 

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ) є фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. Платники внеску – приватні підприємці, що сплачують єдиний податок, належать до категорії застрахованих осіб відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ч. 2 ст. 4 Закону про ЄСВ). 

Тобто з урахуванням змін, внесених Законом № 3609, пенсіонери – приватні підприємці, що сплачують єдиний податок, більше не є платниками ЄСВ в частині сплати цього внеску за себе у зв’язку з тим, що тепер вони не належать до числа застрахованих осіб (в обов’язковому порядку). 

Зміни, внесені Законом № 3609, набули чинності 06.08.2011 р. Отже, виникає питання щодо необхідності сплати ЄСВ у серпні. З цього приводу у роз’ясненні ПФУ від 18.08.2011 р. зазначається: 

«ураховуючи, що страховий стаж особам для призначення пенсії обчислюється в місяцях, вищезазначені платники, починаючи з серпня 2011 року, не мають обов'язку щодо сплати єдиного внеску у розмірі не менше мінімального страхового внеску». 

З урахуванням вищезазначеного, приватні підприємці – пенсіонери, які зареєстровані платниками єдиного податку, в 2011 році повинні сплачувати ЄСВ за січень-липень у розмірі не менше мінімального страхового внеску (п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ). Починаючи з серпня вони не зобов’язані сплачувати ЄСВ. 

При цьому варто звернути увагу на те, що у разі наявності у таких підприємців найманих працівників ЄСВ в частині нарахування та утримання щодо сум заробітної плати (або сум лікарняних чи виплат за цивільно-правовими договорами) сплачується на загальних підставах. Пояснюється це наступним. 

Фізичні особи – підприємці, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою – підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців), є платниками ЄСВ як роботодавці (абз. 3 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ). Тобто приватний підприємець, як роботодавець, залишається платником ЄСВ незалежно від того, чи є він сам пенсіонером. 

Те саме стосується його обов’язків щодо утримання ЄСВ із сум доходів, отримуваних працівниками. 

Таким чином, ще раз підкреслимо, що пенсіонери, зареєстровані приватними підприємцями, що сплачують єдиний податок, не є платниками ЄСВ з серпня 2011 року лише в частині сплати внеску за себе. 

 

Олег Коваль,

Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

 

Опубліковано:

Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.