Збір до Пенсійного фонду при придбанні земельної ділянки

збір ПФ і земля

 

Чи сплачується збір до Пенсійного фонду при придбанні земельної ділянки?

 

Загальне визначення нерухомого майна наведено в ст. 181 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV, згідно з якою:

«До нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Режим нерухомої речі може бути поширений законом на повітряні та морські судна, судна внутрішнього плавання, космічні об’єкти, а також інші речі, права на які підлягають державній реєстрації».

При цьому слід враховувати, що справляння збору до Пенсійного фонду при придбанні нерухомого майна здійснюється у відповідності до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 р.  № 400/97-ВР (далі – Закон № 400) та Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою КМУ від 03.11.1998 р. № 1740 (далі – Порядок № 1740).

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону № 400 та п. 15 1 Порядку № 1740 платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

При цьому, нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об’єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ).

Нагадаємо, що до групи 3 основних засобів відповідно до пп. 138.3.3 ПКУ належать будівлі, споруди та передавальні пристрої.

Отже, збір до Пенсійного фонду при придбанні нерухомості справляється не з будь-якого нерухомого майна, а лише з тієї нерухомості, яка перерахована у п. 9 ст. 1 Закону № 400 та п. 15 1 Порядку № 1740.

Земельні ділянки до цього переліку не включені, а тому збір до Пенсійного фонду при їх придбанні не сплачується.

Варто зазначити, що аналогічну думку висловив Пенсійний фонд України у листі від 27.03.2012 р. № 7107/03-20, дійшовши висновку, що земельна ділянка не відноситься до нерухомого майна у визначенні Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», а отже, вартість земельної ділянки не є об’єктом оподаткування при здійсненні операцій купівлі-продажу нерухомості.

 

Олег Коваль 

Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано: Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»