Cплата ЄСВ спрощенцями, які мають інші доходи

Питання щодо сплати ЄСВ у 2021 році підприємцями на спрощеній системі оподаткування, які мають основне місце роботи та/або мають інші доходи, що обкладаються ЄСВ

 

З 01.01.2021 року набрали чинності зміни, внесені законом від 13.05.2020 р. № 592-IX до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464).

Зокрема, відповідно до частини 6 ст. 4 Закону № 2464, фізичні особи – підприємці на спрощеній системі оподаткування, які мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе ЄСВ за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Такі особи можуть бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску, бази нарахування ЄСВ, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ та не менше за розмір мінімального страхового внеску.

Роз’яснюючи спосіб реалізації підприємцями на спрощеній системі оподаткування вищенаведеного права не нараховувати та не сплачувати ЄСВ з 2021 року, ДПСУ у консультації з ресурсу ЗІР зазначила:

«Враховуючи зазначене, фізичні особи-підприємці – платники єдиного податку першої-третьої груп, які мають основне місце роботи, та за яких роботодавцем сплачено єдиний внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску за всі календарні місяці звітного періоду, Додаток 1 до Декларації не заповнюють та не подають.

Якщо роботодавцем у звітному періоді єдиний внесок нараховувався та сплачувався у розмірі менше мінімального страхового внеску (наприклад, у випадках коли працівник працював неповний місяць у зв’язку з прийняттям/звільненням в середині місяця) або не нараховувався та не сплачувався (наприклад, у зв’язку із перебуванням працівника повний місяць у відпустці за свій рахунок), то такі фізичні особи – підприємці зобов’язані самостійно визначити базу нарахування за такі місяці у розмірі не менше мінімальної заробітної плати та відобразити у графі 2 розд. 9 Додатка 1.

При цьому за місяці, за які роботодавцем сплачено єдиний внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску, у графі 2 розд. 9 Додатка 1 в паперовому вигляді проставляються прочерки, в електронному варіанті – поля залишаються не заповненими».

Також доречно навести роз’яснення ДПСУ, наведене в індивідуальній податковій консультації від 07.06.2021 р. № 2284/ІПК/99-00-04-03-03-06, в якій зазначено наступне:

«Отже, фізична особа – підприємець, яка має основне місце роботи з 01.01.2021 звільняється від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таку особу у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

Фізична особа-підприємець є платником єдиного внеску за місяці, у яких роботодавцем не було сплачено страховий внесок або сплачено у розмірі менше мінімального страхового внеску на загальних підставах.

Подання фізичними особами-підприємцями додаткових документів щодо інформування контролюючого органу про працевлаштування та сплату єдиного внеску роботодавцем чинним законодавством не передбачено».

Додатково про причину, через яку ФОПам не треба повідомляти податкові органи про сплату ЄСВ роботодавцями, зазначено в індивідуальній податковій консультації ГУ ДПС у м. Києві від 05.04.2021 р. № 1348/ІПК/26-15-24-19-12: «оскільки податковим органам з метою перевірки правильності нарахування, обчислення, повноти і своєчасності сплати єдиного внеску надається доступ до персоніфікованих відомостей про заробітну плату застрахованих осіб на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески».

Отже, розібравшись з основними правилами нововведень щодо можливості звільнення ФОПів на спрощеній системі оподаткування від сплати ЄСВ розглянемо також деякі інші практичні питання щодо застосування цієї норми.

 

  1. Якщо фізична особа, зареєстрована як ФОП на єдиному податку та має основне місце роботи, протягом місяця змінила роботодавця, але загальна сума сплаченого ЄСВ попереднім та новим роботодавцями більша за мінімальний внесок, то чи звільнено ФОП від ЄСВ за такий місяць?

Хоча положення частини 6 ст. 4 Закону № 2464 згадують роботодавця, а не роботодавців, на нашу думку, зміст цієї норми слід розуміти так, що основне місце роботи не може бути одночасно у двох роботодавців.

В наведеному у запитанні випадку, протягом місяця фізична особа звільнилась в одного роботодавця і працевлаштувалась на основне місце роботи в іншого роботодавця, що є нормальною практикою трудових відносин.

На нашу думку, якщо сумарно такими двома роботодавцями сплачено ЄСВ в розмірі не менше мінімального, то ФОП може не нараховувати ЄСВ за такий місяць.

 

  1. Якщо фізична особа, зареєстрована як ФОП на єдиному податку, не є штатним працівником у роботодавців, але в окремих місяцях працює з деякими замовниками за цивільно-правовою угодою про надання послуг як звичайна фізична особа, і такі замовники сплачують ЄСВ з винагороди в розмірі не менше мінімального, то чи може ФОП за такі місяці не сплачувати ЄСВ за себе?

Положення частини 6 ст. 4 Закону № 2464 згадують про можливість звільнення від нарахування і сплати ЄСВ осіб, які мають основне місце роботи.

Відповідно до п. 12 частини 1 ст. 1 Закону № 2464, основне місце роботи – це місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору та визначене ним як основне згідно з поданою заявою (до відкликання) та відомостями, що обліковуються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру на її підставі.

Тобто якщо фізична особа працює не за трудовим договором, а за цивільно-правовим, то такий ФОП не зможе скористатись звільненням від сплати ЄСВ за нормами частини 6 ст. 4 Закону № 2464.

Цей висновок підтверджується також ДПСУ в індивідуальній податковій консультації від 15.06.2021 р. № 2422/ІПК/99-00-04-03-03-06, в якій зазначено:

«Враховуючи викладене, фізична особа-підприємець, який надає послуги згідно цивільно-правового договору без оформлення трудової книжки, сплачує єдиний внесок на загальних підставах».

 

  1. Чи може ФОП на єдиному податку не сплачувати ЄСВ, якщо у нього є основне місце роботи, але знаходиться у відпустці для догляду за дитиною до досягнення трирічного віку?

Як вже зазначалось вище, однією з обов’язкових умов звільнення від ЄСВ для ФОП є те, що його роботодавець сплачує за таку фізичну особу ЄСВ в розмірі, не меншому за мінімальний.

Якщо роботодавець у зазначеному періоді не сплатив ЄСВ в мінімальному розмірі, то скористатись звільненням від ЕСВ за правилами частини 6 ст. 4 Закону № 2464 не вийде.

Така позиція підтверджується в ДПСУ в індивідуальній податковій консультації від 14.04.2021 р. № 1527/ІПК/99-00-04-03-03-06, в якій зазначено:

«Отже, фізичні особи – підприємці, які мають основне місце роботи і перебувають у відпустці для догляду за дитиною з 01.01.2021 не звільняються від сплати за себе єдиного внеску, оскільки роботодавцем не сплачується єдиний внесок за таких осіб, а сплата цього внеску здійснюється за рахунок коштів державного бюджету».

Сподіваємось, вищенаведені відповіді допоможуть визначитись щодо періодів 2021 року, за які ФОП на спрощеній системі оподаткування можуть скористатись звільненням від нарахування і сплати ЄСВ за себе.

Олег Коваль 

Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано: Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»