Повернення помилково сплачених сум податків на користь фізичної особи

Фізична особа подала заяву про повернення помилково сплачених у 2017 р. сум податку на доходи фізичних осіб і військового збору. Натомість із податкової інспекції отримано відповідь про відмову в розгляді заяви, зважаючи на наявність податкового боргу близько 30 грн із земельного податку. Чи правомірні дії органу ДФС і чому таку незначну суму податкового боргу не зараховано за рахунок помилково сплачених сум податків?

 

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань і пені врегульовано ст. 43 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ), п. 43.1 якої прямо визначено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та ст. 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності в такого платника податкового боргу.

У разі наявності в платника податків податкового боргу повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов’язання на його поточний рахунок в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком (у разі відсутності в платника податків рахунка в банку) проводять лише після повного погашення платником відповідного податкового боргу.

Таким чином, дії працівників ДПІ цілком відповідають вимогам законодавства.

Відповідно до п. 43.4 ПКУ платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань і пені в довільній формі, у якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення в готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності в платника податків рахунка в банку.

Як бачимо з наведеної норми, повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань шляхом перерахування коштів на погашення податкового боргу з інших платежів також здійснюють на підставі відповідної заяви. Тобто автоматичного зарахування коштів у рахунок інших платежів (причому незалежно від розміру податкового боргу) ПКУ не передбачено.

Виходячи зі згаданих норм ПКУ, платник податків перед поданням заяви про повернення помилково сплачених сум податків може йти двома шляхами щодо погашення податкового боргу: або самостійно погасити суму податкового боргу грошовими коштами, або подати заяву про зарахування помилково сплачених грошових зобов’язань на погашення податкового боргу й дочекатися такого погашення.

 

Олександр Киришун  

Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано:

Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»

 

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.