Нові строки реєстрації зведених АН на власне споживання

АН нові строки

 

Зміни у 2020 році в граничних термінах (строках) реєстрації зведених акцизних накладних на власне споживання пального

 

29.12.2019 року набули чинності зміни до ПКУ, внесені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування акцизного податку» від 18.12.2019 р. № 391-IX (далі – Закон № 391).

До внесення цих змін можливість складання і реєстрації зведеної акцизної накладної на обсяги пального, використаного для власного споживання, передбачалась положеннями до п. 3 розділу ІІ Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, затвердженого наказом МФУ від 19.06.2019 р. № 262:

«Акцизна накладна може бути складена за кожним акцизним складом / акцизним складом пересувним, кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та зареєстрована в Єдиному реєстрі акцизних накладних не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг пального, втраченого та/або використаного для власного споживання протягом такого місяця».

З дати набрання чинності змінами, внесеними Законом № 391, можливість складання зведеної акцизної накладної на обсяги пального, використаного платником акцизного податку для власного споживання, передбачена безпосередньо в абз. 5 п. 231.3 ПКУ:

«Зведена акцизна накладна також може бути складена за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та окремо за кожним акцизним складом / акцизним складом пересувним особою, яка реалізує пальне, не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг пального, … використаного для власного споживання чи промислової переробки протягом звітного місяця, або втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, у тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з інших причин, пов’язаних з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування протягом звітного місяця …».

Акцизна накладна на обсяги пального, використаного для власного споживання, складається в одному примірнику, оскільки іншій особі такі обсяги пального не передаються (п. 231.3 ПКУ).

Оновленими положеннями п. 231.6 ПКУ тепер встановлено, що реєстрація в Єдиному реєстрі акцизних накладних першого примірника зведеної акцизної накладної здійснюється не пізніше 15 календарних днів з дня їх складання.

Тобто зазначений 15-денний строк реєстрації стосується, зокрема, зведеної акцизної накладної, складеної на обсяги пального, використаного у звітному місяці на власне споживання.

Підтверджується вищенаведене також індивідуальною податковою консультацією ДПСУ від 15.01.2020 р. № 100/6/99-00-04-02-05-06/ІПК.

Окремо звернемо увагу, що для реєстрації в ЄРАН розрахунку коригування до акцизної накладної передбачено термін не пізніше трьох календарних днів, наступних за датою його складання. Виключень щодо розрахунків коригування до зведених акцизних накладних положення п. 231.6 ПКУ не містять. Отже, слід бути уважним у випадку виявлення помилок в зведених акцизних накладних при їх виправленні.

Також звернемо увагу, що збільшено перелік обов’язкових реквізитів акцизної накладної, до якого тепер включено ознаку для зведених акцизних накладних (п. 231.1 ПКУ).

На цей момент чинна форма акцизної накладної, затверджена наказом МФУ від 19.06.2019 р. № 262, ще не передбачає наявність такої ознаки, тому до внесення змін логічно користуватись наявною формою, а з часу внесення змін потрібно буде не забувати робити відповідну позначку, яка підтверджуватиме, що складена саме зведена акцизна накладна.

 

Олег Коваль 

Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано:
Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»