Несвоєчасна сплата ЄСВ для страхового стажу ФОП

ФОП на єдиному податку у 2022 році сплатив єдиний соціальний внесок тільки за січень-лютий. При поданні декларації за 2022 рік з додатком щодо сум ЄСВ вирішив заповнити суми ЄСВ за всі місяці з метою збереження страхового стажу за цей період. І того ж дня заплатив ці суми. Чи можуть до нього застосувати якісь штрафи через несвоєчасну сплату ЄСВ за березень-грудень 2022 року?

Порядок справляння ЄСВ регулюється нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464).

Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який продовжується по цей день.

У зв’язку з цим законодавцем вносились зміни до різних законів України, в тому числі, внесені спеціальні норми до Закону № 2464.

Відповідно до п. 919 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, зокрема, фізичні особи – підприємці, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе.

При цьому такими особами розрахунок ЄСВ у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому ЄСВ він вирішить не нараховувати та не сплачувати.

Тобто ФОП, який є платником єдиного податку, мав право не нараховувати і не сплачувати ЄСВ за період, починаючи з березня 2022 року.

В загальному порядку ФОП на єдиному податку зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом (абз. 3 частини 8 ст. 9 Закону № 2464). При порушенні цих строків сплати передбачаються штрафи і пеня.

Водночас, щодо зазначеної відповідальності до Закону № 2464 також внесено зміни, якими передбачено наступне:

• на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, штрафні санкції, визначені частиною 11 статті 25 Закону № 2464, в тому числі, за несвоєчасну сплату ЄСВ, не застосовуються (п. 921 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464);

• на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, платникам ЄСВ не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню (п. 922 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464).

З урахуванням цих норм, в наведеному у запитанні випадку ФОП може подати декларацію з єдиного податку разом з додатком 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску», в якому заповнити мінімальні суми ЄСВ за всі місяці протягом 2022 року та сплатити такі суми ЄСВ.

Таким чином, штрафні санкції та пеня згідно з Законом № 2464 за несвоєчасну сплату ЄСВ застосовуватись не будуть.

Водночас, в роз’ясненні з ресурсу ЗІР ДПСУ зазначається, що аналогічні обмеження в частині незастосування до платників ЄСВ адміністративної відповідальності на період дії воєнного стану не вносились.

Тобто, ДПСУ вважає, що може застосувати адміністративну відповідальність за цей період.

З іншого роз’яснення з ресурсу ЗІР ДПСУ випливає, що адміністративну відповідальність ДПСУ може застосувати згідно зі ст. 1651 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. № 8073-X.

Згідно з цією нормою, несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у сумі, що не перевищує трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, – тягне за собою накладення штрафу на фізичну особу – підприємця від сорока до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 680 грн. до 1360 грн.).

Несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у сумі більше трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – тягне за собою накладення штрафу на фізичну особу – підприємця від вісімдесяти до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1360 грн. до 2040 грн.).

Вищезазначені дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу на фізичну особу – підприємця від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 2550 грн. до 5100 грн.).

При цьому статтею 38 КУпАП встановлені строки накладення адміністративного стягнення.

На підставі цієї норми ДПСУ зазначає[a3] :

«Таким чином, адміністративне стягнення може бути накладено контролюючим органом на платників податків – фізичних осіб … не пізніше ніж через два місяці з дня вчинення правопорушення, а в разі триваючого правопорушення – не пізніш як через два місяці з дня його виявлення».

Олег Коваль 

Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано: Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»