Мінбаза з ЄСВ для інваліда

 

Мінімальна база обкладення ЄСВ у випадку, якщо зарплата працівника з інвалідністю нижча за мінімальну

 

В межах цієї консультації розглянемо питання, коли на підприємстві за трудовим договором оформлено працівника з інвалідністю на неповний робочий час. Підприємство є звичайним роботодавцем, яке не є спеціалізованою організацією інвалідів. Чи застосовується вимога щодо мінімальної бази обкладення ЄСВ до його зарплати, якщо її розмір менший за мінімальний?

Правила нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ) визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464), а також Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом МФУ від 20.04.2015 р. № 449 (далі – Інструкція № 449).

В загальному порядку ЄСВ нараховується роботодавцями, зокрема, на суму нарахованої застрахованій особі заробітної плати (п. 1 частини 1 ст. 7 Закону № 2464).

Для більшості працівників ЄСВ нараховується у розмірі 22% бази нарахування (частина 5 ст. 8 Закону № 2464). Цією ж нормою передбачено, що у разі якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, то сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки ЄСВ.

Що стосується працівників з інвалідністю, то для них ЄСВ нараховується за іншими правилами, які встановлені у частині 13 ст. 8 Закону № 2464. Згідно з цією нормою, ЄСВ для підприємств, установ і організацій, фізичних осіб – підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, в яких працюють особи з інвалідністю, встановлюється у розмірі 8,41% бази нарахування (зарплати) для працюючих осіб з інвалідністю.

Зазначені у частині 13 ст. 8 Закону № 2464 положення не містять вимог щодо нарахування ЄСВ від бази, не нижче мінімальної зарплати. Відповідно, для осіб з інвалідністю, працюючих за трудовим договором, ЄСВ нараховується виходячи із суми фактичної зарплати за ставкою 8,41%.

Такий висновок підтверджується також положеннями пп. 6 п. 2 розділу III Інструкції № 449, в яких зазначається, що вимоги щодо нарахування єдиного внеску на заробітну плату (дохід), що не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, не застосовуються, в тому числі, до заробітної плати (доходу) працівника з інвалідністю, який працює на підприємстві, в установі, організації, фізичної особи – підприємця, у тому числі тієї, яка обрала спрощену систему оподаткування, де застосовується ставка ЄСВ у розмірі 8,41%.

На завершення зазначимо, що згідно з п. пп. 5 п. 2 розділу III Інструкції № 449 для можливості застосування платником пільгової ставки ЄСВ працівнику необхідно підтвердити встановлення йому інвалідності шляхом надання копії довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності. Відповідно, нарахування ЄСВ в розмірі 8,41% здійснюється з дати встановлення групи інвалідності (але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії) та закінчується датою припинення інвалідності.

Олег Коваль 

Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано: Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»