Карантинне звільнення від штрафів під час воєнного стану

Чи може платник податку на прибуток застосувати норму про звільнення від відповідальності на період карантину під час воєнного стану?

 

Насамперед зауважимо, що в межах цієї консультації не розглядаються ситуації, коли платник податків під час воєнного стану не може виконувати свої податкові обов’язки, оскільки щодо них є звільнення від відповідальності за спеціальною нормою.

Тобто в межах цієї консультації розглянемо наведене вище практичне питання платника, який має можливість виконувати свої податкові обов’язки, щодо здійснення виправлень помилок з податку на прибуток без нарахування самовиправних штрафів.

Суть питання полягає в тому, що перехідні норми Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ) містять дві окремі норми щодо звільнення від відповідальності: одна – на період дії карантину, інша – на період дії воєнного стану. Тому у платників податку на прибуток виникають питання щодо пріоритетності цих норм.

Перша з цих норм міститься у  п. 521 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, відповідно до якої за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, (крім зазначених у цьому пункті випадків). Також протягом цього періоду не нараховується пеня. Виправлення помилок з податку на прибуток підпадали під звільнення від відповідальності за цією нормою.

З 27.05.2022 року в останньому абзаці п. 69.2 підрозділу 10 розділу XX ПКУ з’явилась інша норма, відповідно до якої на період до припинення або скасування воєнного стану на території України у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з ПКУ, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 ПКУ, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Позиція ДПСУ щодо співвідношення і пріоритетності цих норм висловлена в роз’ясненні з розділу 132.01 ресурсу ЗІР ДПСУ, в якому податковий орган дійшов наступного висновку:

«Отже, тимчасово, на період дії воєнного стану, починаючи з 27.05.2022, привілюють норми в частині звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання платником податків податкових обов’язків у випадках та за умов, передбачених п. 69 підрозд. 10 розділу XX ПКУ.

Тому норма п. 52 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX “Перехідні положення” ПКУ щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій за порушення термінів нарахування, декларування та сплати податків і зборів на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовується з 27.05.2022 на період дії воєнного стану».

Не можемо в повній мірі погодитись з такою позицією податкового органу. Щоб аргументувати власну думку ще раз звернемо увагу на положення останнього абзацу п. 69.2 підрозділу 10 розділу XX ПКУ.

Законодавець в одному абзаці записав два речення, спочатку зазначивши, що податкові органи під час проведення перевірок мають право застосовувати відповідальність до платників, а потім додав слова «при цьому», тобто саме «у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок» не діє звільнення від штрафів, передбачене на період дії карантину.

Як можна побачити, жодної згадки про те, що карантинне звільнення від штрафів не діє у випадку самостійного виправлення помилок платником податків, у цій нормі немає.

З урахуванням цього, на нашу думку, положення останнього абзацу п. 69.2 підрозділу 10 розділу XX ПКУ сформульовані таким чином, що вони стосуються права податкових органів на притягнення платників до відповідальності за наслідками проведених перевірок.

А тому, вважаємо, що у разі самостійного виправлення помилок з податку на прибуток протягом періоду карантину платник згідно з п. 521 підрозділу 10 розділу XX ПКУ може не нараховувати самовиправний штраф, передбачений у п. 50.1 ПКУ. Тобто перехідна норма на період карантину щодо звільнення від відповідальності має продовжувати діяти щодо випадків самостійного виправлення помилок платником податку.

На завершення нагадаємо, що строк дії карантину на сьогодні продовжено до 31 серпня 2022 року (п. 1 постанови КМУ від 09.12.2020 р. № 1236).

Олег Коваль 

Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано: Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»