Дохід за договорами комісії у ФОП 3-ї групи

Яким чином визначається дохід у ФОП на єдиному податку третьої групи при реалізації за договорами комісії?

Відповідно до ст. 1011 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (далі – ЦКУ), за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов’язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.

Комітент повинен виплатити комісіонерові плату в розмірі та порядку, встановлених у договорі комісії (частина 1 ст. 1013 ЦКУ).

Також у ст. 1020 ЦКУ зазначається, що комісіонер має право відраховувати належні йому за договором суми з усіх грошових коштів, що надійшли до нього для комітента.

За загальним правилом, оподатковуваним доходом платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі (частина 1 п. 292.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ)).

Однак для договорів комісії ПКУ передбачає особливий порядок визначення розміру доходів. А саме, відповідно до п. 292.4 ПКУ, у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).

Порядок обліку доходів визначений у п. 296.1 ПКУ. Передбачено, що фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої, другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками ПДВ, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.

Такий облік можна вести як в паперовому вигляді (зошиті, журналі тощо), так і в електронному вигляді (у файлі Excel, Word тощо). При цьому у зазначеній довільній формі обліку має відображатися, в тому числі, вся сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок платника податку та/або яку отримано готівкою, про що зазначено в індивідуальній податковій консультації ГУ ДПС у м. Києві від 16.12.2021 р. № 4680/ІПК/26-15-24-19-12. Реалізувати таке побажання ДПС можна, наприклад, окремою графою у формі обліку «Сума отриманих коштів» та окремо – графою «Сума доходів».

Більш докладні роз’яснення податкової служби наведено, зокрема, в індивідуальній податковій консультації ДПСУ від 27.04.2023 р. № 1035/ІПК/99-00-24-03-03-06:

«У разі отримання фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку коштів від надання послуг за договорами комісії, у обліку доходів та витрат, який ведеться у довільній формі, відображається вся сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок платника податку та/або яку отримано готівкою.

При цьому при заповненні податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця до доходу включається сума отриманої винагороди повіреного (агента)».

Тобто, форма податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, затверджена наказом МФУ від 19.06.2015 р. № 578, передбачає відображення саме обсягу доходів (винагороди комісіонера).

Також із вищезгаданої ІПК варто звернути увагу на ще один висновок:

«Таким чином, для визначення граничного доходу, … для застосування відповідної групи єдиного податку фізична особа – підприємець – платник єдиного податку, яка здійснює діяльність за договорами комісії, зобов’язана враховувати суму отриманої винагороди повіреного (агента)».

Зазначене стосується дотримання вимог пп. 3 п. 291.4 ПКУ, згідно з яким, у фізичних осіб – підприємців на третій групі єдиного податку протягом календарного року обсяг доходу не повинен перевищувати 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Варто звернути увагу також на положення п. 291.6 ПКУ згідно з яким, платники єдиного податку першої – третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі – готівковій або безготівковій (у тому числі з використанням електронних грошей).

В індивідуальних податкових консультаціях ДПСУ від 06.08.2021 р. № 2983/ІПК/99-00-18-04-03-06 та від 05.08.2021 р. № 2961/ІПК/99-00-18-04-03-06 зазначено висновок, що самостійне утримання платником єдиного податку належної йому винагороди за надані послуги, виконані роботи за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами, з отриманих від покупців коштів не підпадає під поняття негрошової форми розрахунків або бартерної (товарообмінної) операції.

Тобто ДПСУ вважає можливим застосування умов договору щодо самостійного утримання комісіонером на єдиному податку суми своєї винагороди.

Окремо зазначимо, що у разі здійснення торгівлі за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток необхідно застосування РРО або ПРРО відповідно до вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР.

В індивідуальній податковій консультації ДПСУ від 18.11.2021 р. № 4427/ІПК/99-00-04-03-03-06 звертається увага, що комісіонер зобов’язаний застосовувати РРО/ПРРО при роздрібному продажу товарів на повну суму розрахунків, оскільки фіскалізації підлягають не отримані доходи, а суми розрахункових операцій.

Аналогічний висновок міститься в індивідуальній податковій консультації ДПСУ від 17.05.2022 р. № 543/ІПК/99-00-07-05-01-06: «… у разі приймання готівкових коштів в рахунок оплати за товар такі розрахункові операції мають бути проведенні через РРО/ПРРО на повну суму покупки та видачею відповідного розрахункового документу споживачу».

Олег Коваль 

Консалтингова компанія “ЕКСПЕРТ”  

Опубліковано: Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»