Чи потрібно від ФОП – постачальника с/г продукції отримувати довідку за формою №3ДФ?

Відповідно до пп. 165.1.24 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України для ведення:

• садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва. При цьому, якщо власник сільськогосподарської продукції має ще земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), але не використовує їх (здає в оренду або обслуговує), отримані ним доходи від продажу сільськогосподарської продукції не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

• особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари. При цьому розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці другому цього підпункту, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються.

Якщо розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці третьому цього підпункту, перевищує 2 гектари, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах.

Під час продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) її власник має подати податковому агенту копію довідки про наявність у нього зазначених вище земельних ділянок. Довідка видається сільською, селищною, міською радою або радою об’єднаних територіальних громад за місцем податкової адреси (місцем проживання) платника податку за формою № 3ДФ, затвердженою наказом Міндоходів від 17.01.2014 р. № 32.

Вищезгадану пільгу з ПДФО передбачено для фізичних осіб із доходів, не пов’язаних із підприємницькою діяльністю.

У листі ДФСУ від 16.03.2017 р. № 3599/Я/99-99-13-02-03-14 з цього приводу справедливо відзначено, що доходи фізичних осіб – підприємців, отримані від здійснення господарської діяльності, оподатковуються відповідно до норм ст. 177 ПКУ та гл. 1 розд. XIV ПКУ залежно від обраної системи оподаткування.

Тобто в наведеному випадку продавець сільськогосподарської продукції підписав договір на постачання як фізична особа – підприємець (далі – ФОП). Відповідно його доходи від такого продажу в межах підприємницької діяльності оподатковуватимуться відповідно до правил ПКУ щодо обраної системи оподаткування ФОП.

Так, відповідно до пп. 165.1.36 ПКУ та пп. 2 п. 297.1 ПКУ платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб у частині доходів (об’єкта оподаткування), що отримані в результаті господарської діяльності платника єдиного податку першої – третьої групи (фізичної особи) та оподатковані єдиним податком.

Якщо ФОП перебуває на загальній системі оподаткування, то згідно з п. 177.8 ПКУ під час нарахування (виплати) фізичній особі – підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності суб’єкт господарювання, який нараховує (виплачує) такий дохід, не утримує ПДФО у джерела виплати, якщо такий ФОП надав копію документа, що підтверджує його державну реєстрацію відповідно до Закону як суб’єкта підприємницької діяльності.

У роз’ясненні в ресурсі ЗІР ДФСУ зазначила, що ФОП – платник єдиного податку надає юридичним особам та іншим фізичним особам – підприємцям, з якими має господарські відносини, копію документа, що підтверджує державну реєстрацію ФОП (витяг або виписку з Єдиного державного реєстру, у яких зазначаються види діяльності), та в разі потреби копію витягу з реєстру платників єдиного податку.

Підсумовуючи вищенаведене, зазначимо, що підприємству, яке уклало договір із ФОП на постачання сільськогосподарської продукції, вирощеної ним на власній земельній ділянці, не потрібно від нього отримувати копію форми № 3ДФ, оскільки за таким договором продавець є не звичайною фізичною особою, а суб’єктом підприємницької діяльності.

Для того щоб не утримувати податки з виплачуваного доходу на користь ФОП за отриману від нього сільгосппродукцію, підприємству потрібно отримати копію витягу або виписки з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію такого ФОП.

На завершення вважаємо за доцільне нагадати про окремий виняток із вищенаведеного правила. Згідно з п. 38.9 підрозд. 10 розд. XX ПКУ під час нарахування (виплати) фізичним особам – підприємцям, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія (незалежно від системи оподаткування), доходу від здійснення ними підприємницької діяльності суб’єкт господарювання, який нараховує (виплачує) такий дохід, зобов’язаний утримати податок на доходи у джерела виплати. При цьому на таких осіб не поширюється дія п. 177.8 ПКУ. Про це зазначає також ДФСУ у листі від 22.05.2017 р. № 12807/7/99-99-13-01-01-17.

Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

Опубліковано:
Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.