До якого бюджету ФОП перераховувати ПДФО з зарплати працівника, що працює в іншому місті?

Відповідно до згаданих у запитанні пп. 168.4.3 та пп. 168.4.4 Податкового кодексу України:

«168.4.3. суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов’язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу;

168.4.4. юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, за місцезнаходженням відокремлених підрозділів».

З наведених норм видно, що в них згадуються юридичні особи та їх відокремлені підрозділи.

Але для більш докладного аналізу цього питання слід також нагадати, що відповідно до пп. 14.1.30 ПКУ термін «відокремлені підрозділи» для цілей розділу IV ПКУ вживається у значенні, визначеному Господарським кодексом України.

У ч. 2 ст. 55 ГКУ зазначається, що суб’єктами господарювання є:

1) господарські організації – юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;

2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

При цьому організаційна структура зі створенням відокремлених підрозділів передбачена саме для підприємств (ст. 64 ГКУ). Тобто для юридичних осіб.

З урахуванням цього, в ПКУ термін «відокремлений підрозділ» вживається в контексті визначення порядку сплати податку на доходи фізичних осіб з точки зору наявності таких підрозділів у юридичних осіб. Відповідно, й норми пп. 168.4.3 та пп. 168.4.4 ПКУ поширюються лише на юридичних осіб.

Що стосується фізичних осіб – підприємців, то згідно з пп. «а» пп. 168.4.5 ПКУ фізична особа, відповідальна за нарахування та утримання ПФДО, сплачує (перераховує) його до відповідного бюджету за місцем реєстрації у контролюючому органі.

Таким чином, ПФДО, утриманий із зарплати всіх найманих працівників, фізична особа – підприємець сплачує за місцем своєї реєстрації як підприємця.

Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

Опубліковано:
Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.